eZdravstvo štedi milijune, ali iziskuje i sredstva koja Hrvatska nema

eZdravstvo je najbrže rastuća grana zdravstvene industrije u Europi, čija je procijenjena vrijednost oko 20 milijuna eura, istaknuto je na konferenciji „Primjena tehnologija u eZdravstvu“ u organizaciji Microsofta Hrvatska.

 

Na skupu su prezentirana tehnološka rješenja za zdravstvo te prednosti primjene suvremene tehnologije za neprekidno unaprjeđenje sustava zdravstva, uz što bolju i sigurniju njegu pacijenata, u što kraćem roku i uz što nižu cijenu.

Istraživanje analitičke kuće Gartner je pokazalo kako se korištenjem e-recepata godišnje može izbjeći izdavanje više od pet milijuna pogrešnih recepata. Također, broj prijema kroničnih bolesnika smanjio bi se za više od 5,6 milijuna, korištenjem telemedicinskih sustava za kućni nadzor pacijenata, a korištenjem računalnih registara pacijenata znatno bi se smanjila prosječna stopa zauzetosti kreveta. Time bi se oslobodilo 9 milijuna dana zauzetosti bolničkih kreveta i smanjilo potrebno vrijeme čekanja brojnih pacijenata, što čini uštedu od gotovo 3,7 milijuna eura.

Najbolji način za ostvarivanje značajnih ušteda i učinkovitosti u zdravstvu omogućuje primjena računalstva u oblaku.

Sustav eZdravstva može znatno poboljšati učinkovitost zdravstvenog sustava u cijelosti pri čemu će se upravo proaktivna skrb najviše unaprijediti. Problem je što hrvatsko zdravstvo za sve to jednostavno nema sredstava. Nameće se logičan zaključak da bi se ono malo postojećih sredstva trebalo promišljeno tj. planski investirati. Pri tome mislim kako na odabir adekvatne informatičke tehnologije, o čemu je danas bilo dosta riječi, ali i kompetentnih izvođača. Nisam siguran da se u Hrvatskoj do sada uvijek tako postupalo - naglasio je Ante Mandić, predsjednik Uprave IN2, jedan od sudionika okruglog stola.

Studentski projekti

Zaključujući konferenciju, predstavljene su smjernice budućih uporaba tehnologija i rješenja u eZdravstvu, među kojima i dva studentska projekta. Zanimanje je izazvao projekt KiDnect, hrvatski pobjednik najvećeg studentskog natjecanja Imagine Cup u izradi tehnoloških rješenja koja mogu pomoći rješavanju nekih od najtežih problema u svakidašnjem životu, a prema naputcima Ujedinjenih naroda i zacrtanim milenijskim ciljevima razvoja do 2015.g. KiDnect rješenje upravo je odličan domaći primjer takve primjene tehnologije u zdravstvu, koji koristi sustav Kinect s pratećim softverom, kao alat za fizikalnu terapiju djece s cerebralnom paralizom.

U suradnji s fizioterapeutima osmislili smo sustav koji kroz igru motivira djecu na rad i vježbu, kao značajan korak ka njihovom osamostaljenju. Terapeuti s druge strane korištenjem tog rješenja pomažu djeci u lakšem kretanju i držanju ravnoteže te puzanju, hodanju i uspravnom stajanju, sigurno i bez tuđe pomoći. Time se postiže simbioza medicine i tehnologije, koja terapeutima omogućava bolju dijagnozu i kvalitetnije liječenje pacijenata. Izuzetno nam je drago što ćemo s tim projektom predstaviti Hrvatsku na finalu globalnog Imagine Cupa u New Yorku – zaključio je student Dominik Tomičević, član tima Apptenders koji je pobijedio na ovogodišnjem hrvatskom finalu natjecanja Imagine Cup.

Studenti okupljeni oko drugog projekta M-Box, u sklopu Imagine Cupa, izradili su također zanimljivo rješenje koje nadzire pacijenta i njegov unos lijekova, u skladu s parametrima koje je zadao liječnik. Sustav obavještava liječnika o zdravstvenom stanju pacijenta i eventualnim kontraindikacijama i alergijama na pojedine lijekove, a pacijenta o pravodobnom uzimanju lijekova te informira o djelovanju, nuspojavama i pravilnom doziranju. (PS/MJ)

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox