Konačno ćemo vidjeti koliko vrijede hrvatska visoka učilišta... ekonomska barem

Agencija za znanost i visoko obrazovanje počela je 21. ožujka postupak potvrde kvalitete (reakreditacije) na 17 hrvatskih visokih učilišta iz područja ekonomije, a rezultati bi trebali biti poznati za sveučilišta i sastavnice u svibnju, a veleučilišta i visoke škole u lipnju.

 

Stručna povjerenstva koja provode reakreditaciju sastavljena su od pet članova - četiri sveučilišna nastavnika u znanstveno-nastavnome zvanju kad je riječ o reakreditaciji sveučilišta i sastavnica te najmanje dva profesora visokih škola kad je riječ o reakreditaciji veleučilišta ili visoke škole i jednog studenta. Također, umjesto jednoga sveučilišnog nastavnika, u povjerenstvu može biti stručnjak iz područja gospodarstva.

U povjerenstvima su po dva člana istaknuti međunarodni stručnjaci, odabrani na temelju međunarodnoga javnog poziva koji je Agencija objavila u svibnju 2010. Riječ je o stručnjacima s najuglednijih svjetskih sveučilišta - University of Oxford, zatim Goethe Universitat Frankfurt, University of Manheim, Frei Universitat Berlin, Leeds Metropolitan University itd.

Vrednuje se:
- upravljanje visokim učilištem i osiguravanje kvalitete
- studijske programe (usklađenost studijskih programa s jasno određenim rezultatima učenja studenata i međunarodnim standardima)
- studente
- nastavnike (primjerice zapošljavanje dovoljnog broja nastavnika s odgovarajućim kvalifikacijama itd.)
- stručnu i istraživačku djelatnost (doprinos razvoju gospodarstva i obogaćivanju struke)
- mobilnost i međunarodnu suradnju
- resurse (stručne službe, prostor, oprema, financije).

Konačni rezultat bit će akreditacijska preporuka kojom Agencija za znanost i visoko obrazovanje, uz mišljenje Akreditacijskog savjeta, preporučuje ministru ovlaštenom za poslove visokog obrazovanja: izdavanje potvrde o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti ili dijela djelatnosti, uskratu dopusnice za obavljanje djelatnosti ili dijela djelatnosti ili izdavanja pisma očekivanja s rokom uklanjanja nedostataka do tri godine.

Postupak reakreditacije, kako ističu u Agenciji za znanost i visoko obrazovanje, iznimno je važan jer će sada prvi put dobiti realnu i objektivnu sliku kvalitete visokog obrazovanja u području ekonomije. (Hina/MJ)

Reakreditacija će se provesti na ekonomskim fakultetima u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci, zatim na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju dubrovačkoga Sveučilišta, Odjelu za ekonomiju zadarskoga Sveučilišta, Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, Odjelu za ekonomiju i turizam "Mijo Mirković" u Puli, Sveučilišnom studijskom centru za stručne studije u Splitu, zagrebačkom Veleučilištu VERN-u, Zagrebačkoj školi za menadžment, Veleučilištu "Lavoslav Ružička" u Vukovaru, Veleučilištu "Marko Marulić" u Kninu, Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta, zagrebačkoj Visokoj školi tržišnih komunikacija "Agora" i Američkoj visokoj školi za menadžment i tehnologiju u Dubrovniku.

 

Foto: www.efzg.hr

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox