Održana završna konferencija projekta „Istraživanje beacona u svrhu izgradnje mreže kretanja - razvoj platforme za urbanu mobilnost“

U prostorijama tvrtke Trilix d.o.o. Zagreb, u ponedjeljak, 31. kolovoza 2020. godine, održana je završna konferencija EU projekta „Istraživanje beacona u svrhu izgradnje mreže kretanja - razvoj platforme za urbanu mobilnost“ kojeg su zajednički proveli tvrtka Trilix d.o.o. i Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek. Tijekom konferencije prezentirani su ostvareni rezultati projekta te platforma za urbanu mobilnost koja je razvijena u sklopu projekta.


Zahvaljujući projektu „Istraživanje beacona u svrhu izgradnje mreže kretanja – razvoj platforme za urbanu mobilnost“ odobrenom u sklopu poziva „Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja“, razvijena je Platforma za urbanu mobilnost preko koje će korisnici dobivati pravovremene, sažete i personalizirane informacije na svoj pametni telefon ovisno o aplikaciji, području interesa i mjestu kretanja i to neovisno radi li se o otvorenim ili zatvorenim prostorima. Platforma omogućuje korištenje usluge javnim i komercijalnim partnerima i njihovim aplikacijama u svrhu povećanja razine inteligencije životne okoline, poboljšanja kvalitete života, urbane mobilnosti i korisničkog iskustva u mobilnim aplikacijama.

Ukupna vrijednost projekta je 3.526.917,02 kn, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj iznosom od 2.241.146,27 kn, dok su razliku u iznosu od 1.285.770,75 kn osigurali tvrtka Trilix d.o.o. Zagreb i Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek. Projekt je započeo 01. lipnja 2018. godine i trajat će do 01. rujna 2020. godine.

Kroz projekt, Trilix d.o.o. zasnovao je infrastrukturu za razvoj platforme, testirao razne beacone i senzorne sklopove i istražio sve mogućnosti primjene navedenih sklopova u svrhu što boljeg uzorkovanja kretanja i potreba korisnika te isporuke potrebnog sadržaja u aplikacijskom okruženju platforme te razvio platformu za urbanu mobilnost. Projekt je rezultirao i prijavom dvaju patenata.

Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek je, uz modeliranje i razvoj okoline i postupaka prikupljanja i analize podataka, analizirao depersonalizirane podatke postupcima strojnog učenja s ciljem otkrivanja uzoraka ponašanja korisnika te proveo testiranje platforme. Znanje i dugogodišnje istraživačko i stručno iskustvo u računarstvu i informacijskim tehnologijama Fakulteta, partnera na projektu, koristilo se u razvoju novog proizvoda. Temeljem istraživanja provedenih na projektu, objavljeni su znanstveni radovi iz područja analize podataka i strojnog učenja, a suradnja s tvrtkom Trilix d.o.o. na ovom industrijskom istraživanju približila je studentima praktična znanja, izravno ih uključivši u rad na testiranju novorazvijene platforme.

Platforma za urbanu mobilnost ponuđena je potencijalnim kupcima, a na jesen kreću pojačane prodajne aktivnosti koje će doprinijeti komercijalizaciji novog proizvoda razvijenog u sklopu projekta. U budućnosti planirano je zapošljavanje novih djelatnika, mahom informatičkih stručnjaka, koji će raditi na daljnjem usavršavanju platforme te njenom održavanju.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. PS/SŠ

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox