Što ako vaša okolina ne odobrava posao kojim se bavite?

Jeste li ikad osjetili veliku sreću i entuzijazam u vezi svog novog posla, a onda osjetili još veće razočaranje i negodovanje okoline također zbog vašeg novog posla? Iako se nekim poslom bavimo jer to želimo (dobro, ili baš moramo), podrška okoline nam je jako važna, a njihovo neodobravanje posla kojim se bavimo može utjecati na nisko samopouzdanje i naravno zahlađenje odnosa.

 

Zamislite da konačno pronađete posao u koji vjerujete i kojim se zaista želite baviti. On vam omogući putovanja, upoznavanje mnoštva ljudi, neki novi pogled na svijet, solidna primanja, ali prije svega unutarnje zadovoljstvo. Savršena priča, zar ne? Ali, s jednom manom: taj posao ne odobrava niti vaša obitelj, niti vaši prijatelji. Vjerojatno ćete pitati: Pa dobro čime se ta osoba bavi ako to nitko ne odobrava?

Ponekad neodobravanje nastupa zbog neznanja ili pak loše komunikacije. Najčešći razlog kritike okoline, tvrdi portal careerbuilder.com, jest bavljenje nekonvencionalnim poslom, nekim netradicionalnim zanimanjem. Ljudi su nepovjerljivi prema nečemu što je novo i što odskače od nekakvih svakodnevnih normi, pa je česta pojava da će to apriori kritizirati.
Još jedan od razloga može biti i onaj vezan uz status ili plaću. Ako su vam primanja manja nego što okolina smatra da zaslužujete, ili pak nestalna, zabrinutost je čak i opravdana.   

Usta služe za razgovor - konstruktivan!

Konflikt s okolinom po tom pitanju, naročito ako se radi o obitelji i bliskim prijateljima, ne treba zanemarivati. Najgore što možete napraviti jest tjerati svoje bez pokušaja razgovora, objašnjavanja svog posla i svojih razloga. Nemojte ignorirati svoje najmilije, jer oni ipak rade ono što misle da je najbolje za vas. Umjesto toga, razgovarajte s njima i objasnite im zašto se ne trebaju brinuti.

Prije svega, poštujte osjećaje i dobre namjere svojih bližnjih. Zahvalite im na brizi, a potom ih pitajte da vam kažu konkretno s čime se ne slažu, oko čega se brinu. Ponudite im činjenice, konkretne razloge zašto smatrate da je taj posao zapravo najbolje što vam se dogodilo. Uvjerite ih da se nemaju zašto brinuti, naravno ako sami u to vjerujete. Ako vi imate sumnje, neće biti čudno da ih oni imaju.

Nemojte se postavljati defenzivno i braniti se napadom. Kada se suočavate s ljudima koji su ograničeni u shvaćanjima i sve promatraju isključivo kroz „ono što radi većina“, teško je jednostavno im promijeniti mišljenje, ali obrambeni stav kojeg slijedi napad, može uzrokovati samo negativne emocije i još veći otpor. Zato s takvim ljudima treba razgovarati smireno i argumentirano.
Još jedan razlog njihovog negativnog stava može biti i to što imaju nekakvih privatnih problema ili negativnih iskustava pa sve promatraju kroz prizmu svoje nesreće. Probajte otkriti o čemu se radi i suosjećati s problemima te osobe. Ako se povežete na taj način, i ona će vjerojatno suosjećati s vama. (MJ)

 

Izvor: www.careerbuilder.com

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox