Obrnuti trend: ''Made in China'' zamjenjuje ''Made in USA''

Desetljećima tvrtke sa zapada svoju proizvodnju sele u Kinu zbog jeftine radne snage i niskih troškova održavanja pogona. Zbog istih razloga, sada, Kinezi investiraju u jug SAD-a, piše Deutsche Welle.

Jug Amerike je omiljen među inozemnim investitorima. U proteklih šest godina, 28 njemačkih tvrtki je u Južnoj Karolini otvorilo 5.600 novih radnih mjesta. I druge su nacije otkrile prednosti Južne Karoline. Prije svih - Kinezi. Niske plaće, niski troškovi energije i dobra infrastruktura - ima puno razloga da se proizvodnju "preseli" u Južnu Karolinu. I to su isti razlozi zbog kojih se proteklih godina proizvodnju alociralo na Daleki istok..

Krajem 2008. tvrtka Greenfield Industries koja proizvodi bušilice bila je pred svojim gašenjem, kao i mnogo drugih poduzeća u Južnoj Karolini. No, tvrtku je preuzeo koncern TDC, u vlasništvu Kineza Jeffa Cheea. Novi vlasnik kupio je nova postrojenja, izgradio skladišta i zaposlio nove ljude. Proizvodne trake su preuređene i danas funkcioniraju po istom principu kao i trake u Cheeovoj tvornici u Kini.

Povoljna energija

Južna Karolina je omiljena kod kineskih kompanija koje žele investirati u SAD-u. Tamo su došli proizvođači dijelova za automobile GSP i  American Gravure Cylinder. Troškove rada ne može se doduše uspoređivati s njihovom domovinom Kinom, ali i na Dalekom istoku raste pritisak na poslodavce da povise plaće. Energenti su u SAD-u povoljni i, za razliku od Dalekog istoka, opskrba njima je u Americi stabilna. Cijene nekretnina su u Južnoj Karolini (i na cijelom američkom kriznom tržištu nekretnina) još uvijek prihvatljive. A na koncu konca proizvode "Made in USA" može se prodati skuplje nego proizvode "Made in China".

Chee potječe iz Kine, ali on u firmi još nije osjetio predrasude zbog njegovog podrijetla. Ima puno kulturnih i tradicionalnih razlika, ali kad se radi o poslu, razlike se ne primjećuje. (jh)

 

 

Izvor: www.dw.de

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox