Kina tvrdi da europska kriza šteti bilateralnoj trgovini

Kina strahuje da će dužnička kriza u Europi, njenom najvećem trgovinskom partneru, naštetiti izgledima bilateralne trgovine u preostalom dijelu godine, kazali su viši dužnosnici, tražeći dodatne strukturne reforme u eurozoni.

Peking smatra da se eurozona može nositi s dužničkim problemima i cijeni napore koji su dosad poduzela kako bi ublažila krizu, kazao je zamjenik ministra financija Zhu Guangyao novinarima uoči odlaska kineskog primijera Wen Jiabaoa u posjet Europi. Ipak, šteta se već osjeti u trgovini. Kineski izvoz u Europu pao je u kolovozu za 12,7 posto u odnosu na godinu ranije, smanjivši se treći mjesec zaredom.

Prema prognozama, stanje u europskom gospodarstvu neće se značajnije popraviti. Ne možemo biti optimistični vezano za izglede bilateralne trgovine, kazao je zamjenik ministra trgovine Zhong Shan na istoj konferenciji za novinare. Ukupni kineski izvoz porastao je u kolovozu manje nego što se očekivalo u odnosu na godinu prije, za 2,7 posto, dok je uvoz pao 2,6 posto. Peking ne može poticati vanjsku potražnju pa njegov izvoz pogađaju dužnička kriza u eurozoni i slabi rast u Sjedinjenim Američkim Državama, najvećim izvoznim destinacijama Kine.

Očekuje se da će usporavanje kineskog rasta dostići vrhunac u ovom tromjesečju, te bi u posljednjem ovogodišnjem tromjesečju trebao uslijediti oporavak. Očekuje se da će rast usporiti u ovoj godini ispod osam posto, razinu koja nije zabilježena od 1999., pokazala je anketa Reutersa objavljena prošlog tjedna. Mnogi ekonomisti snizili su prognoze za drugo najveće svjetsko gospodarstvo nakon objave slabih podataka za srpanj i kolovoz. Prosječna prognoza 20 ekonomista predviđa da će kinesko gospodarstvo porasti za 7,4 posto u razdoblju od srpnja do rujna u odnosu na godinu ranije, što znači da će rast usporiti sedmo tromjesečje zaredom da bi u posljednja tri mjeseca ubrzao na 7,6 posto. (Hina/HT)

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox