Nema ekonomskog napretka Hrvatske bez EU?

Bonitetna kuća Dun & Bradstreet (D&B) u izvještaju za svibanj i dalje Hrvatsku svrstava u zemlje s blagim rizikom ulaganja, a njezine ekonomske izglede snažno veže uz završetak pregovora o ulasku Hrvatske u Europsku uniju.

 

U kratkom opisu poslovne klime u Hrvatskoj, D&B se osvrće na Vladin prijedlog zakona o zabrani neregistrirane djelatnosti kojem je cilj smanjiti udio sive ekonomije, koji je po procjenama Svjetske banke u Hrvatskoj veći od 35 posto BDP-a. Čak i niže procjene ukazuju da je taj udjel značajno veći od srednjoeuropskog prosjeka, a donošenjem zakona država bi imala koristi kroz veće zarade od poreza i veću zaštitu potrošača, kaže se u izvještaju.

D&B ocjenjuje da se zaključenje pregovora o pristupanju EU-u, koje se očekuje u lipnju, čini sve više nerealnim čime se postavlja pitanje ulaska Hrvatske u EU 2012. godine. Iako je Hrvatska zatvorila 28 od 35 poglavlja, u izvještaju Europske komisije iz ožujka navodi se kako je potrebno još dosta rada za zaključenje pregovora. Glavni problem i dalje ostaju pravosuđe, posebno povezano s procesuiranjem korupcije, neriješeni ratni zločini i povratak izbjeglica, te restrukturiranje i privatizacija brodogradilišta.

EU umorna od proširivanja

Propuštanje lipanjskog roka može imati ozbiljne negativne posljedice, kaže se u izvještaju te se podsjeća na izjavu talijanskog ministra vanjskih poslova Franca Frattinia koji je ocijenio kako je EU umorna od proširivanja te da Hrvatska može doći u neželjenu situaciju ako ne zaključi pregovore u lipnju. To znači, kaže se u izvještaju, kako bi se moglo dogoditi da njezin ulazak bude odgođen dok susjedne balkanske zemlje ne budu za to spremne.
Hrvatska bi, dodaje se u izvještaju, mogla ostati i bez 1,5 milijardi eura iz kohezijskih fondova EU-a jer će 2012. godine EU dovršiti plan proračuna za razdoblje od 2014. do 2020. godine, a ne bude li Hrvatska članicom neće moći biti uključena u proračunske izračune nego će samo primati manje i povremene iznose.

Pozitivnim D&B ocjenjuje usporavanje pada BDP-a koji je u prošloj godini pao za 1,2 posto, što je manje od 1,5 posto koliko je D&B predviđao. Isto tako, zbog slabije kune, smanjuje se i vanjski deficit. Zbog tih i drugih pokazatelja, D&B je revidirao procjenu rasta BDP-a za ovu godinu na 1,5 posto, te na 2,2 posto za 2012. Ipak, D&B i dalje iskazuje zabrinutost zbog visoke nezaposlenosti. (Hina/MJ)

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox