HT: HAKOM vrši pritisak na sud

Prekršajni sud u Zagrebu proglasio je Hrvatski telekom (HT) krivim za kršenje Zakona o elektroničkim komunikacijama izrekavši i novčanu kaznu toj kompaniji i njenoj odgovornoj osobi od ukupno 40 tisuća kuna jer je prilikom stručnog nadzora Hrvatske agencije za elektroničke komunikacije i poštu (HAKOM) HT odbio dati na uvid dokumentaciju u kojoj se nalaze interni podaci o parametrima i načinu izračuna troška kapitala, objavili su danas iz HAKOM-a.

Riječ je, navode iz HAKOM-a, o javno objavljenoj nepravomoćnoj presudi navedenog suda, a donesenoj nakon provedenog prvostupanjskog postupka pokrenutog od strane HAKOM-a.

Smatrajući da je izrečena kazna relativno mala u usporedbi s težinom počinjenog prekršaja, iz HAKOM-a ističu da se u konkretnom slučaju radi o teškoj povredi Zakona o elektroničkim komunikacijama, za koju je istim zakonom predviđena novčana kazna do milijun kuna te stoga ocjenjuju i da određena kazna nedovoljno sankcionira ponašanje HT-a koje, po njima, usporava liberalizaciju tržišta elektroničkih komunikacija u Hrvatskoj.

To je ujedno druga novčana kazna HT-u koja je objavljena ovog tjedna, a nakon što su prije dva dana, 9. studenog, iz HAKOM-a objavili da su članove uprave HT-a kaznili s ukupno 76.770 kuna jer HT nije postupio po rješenju HAKOM-a iz kolovoza ove godine kojim se HT-u zabranjuje pružanje usluga po cijenama koje odstupaju od onih koje je odobrio HAKOM.

Upitani za komentar kazne iz HT-a su odgovorili da HAKOM današnjom objavom ne samo da vrši pritisak na sud nego i prekoračuje svoje zakonske ovlasti, ocjenjujući tu objavu i neprihvatljivom, diskriminatornom, protuzakonitom i štetnom za ugled HT-a.

Napominjući da je odgovorna osoba iz HT-a, koja mora platiti kaznu od 40 tisuća kuna Siniša Đuranović, iz HT-a ponavljaju i da je riječ o nepravomoćnoj presudi Prekršajnog suda na koju će se HT žaliti jer smatra da nisu počinili naveden prekršaj, a argumente za to izložit će u žalbenom postupku.

Ipak, s obzirom na HAKOM-ovu javnu objavu ističu da je riječ o "navodnom prekršaju zbog navodne ne dostave jednog dokumenta koji je zapravo dostavljen HAKOM-u prije početka prekršajnog postupka". Tome dodaju i da unatoč ocjeni HAKOM-a u konkretnom slučaju nije bilo teže povrede odredbi zakona, a pogotovo nije riječ o ponašanju kojim HT usporava liberalizaciju tržišta.

Najšokantnijim pak drže što HAKOM zapravo traži strože kažnjavanje HT-a u konkretnom slučaju, a to ne samo da je izravni pokušaj vršenja pritiska na sud koji će odlučivati povodom žalbe protiv presude, nego HAKOM time zadire i u samostalnost i neovisnost sudstva, smatraju iz HT-a. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox