Hvalospjevi o Kosorovoj u njemačkim medijima

Njemačko izdanje Financial Timesa uspoređuje u svojem broju od petka hrvatsku premijerku Jadranku Kosor i njemačku kancelarku Angelu Merkel kao dvije političarke koje su se probile do vrha u svojim konzervativnim strankama te imaju nepogrešiv osjećaj za moć.

 

Kosor ima s Merkel više zajedničkog nego što je spol: rastavljena je, probila se u konzervativnoj stranci protiv svih muških saveza i pored toga ima nepogrešiv osjećaj za moć - piše u online izdanju Financial Times Deutschland.

Od zemalja Europske unije samo u Slovačkoj i Finskoj pored Njemačke sada vladu vode žene, a nakon što u petak Hrvatska konačno dobije potvrdu o završetku pristupnih pregovora s EU-om mogla bi s premijerkom Kosor ubuduće u tom društvu biti još jedna, piše FT.

List piše kako je nakon iznenadne ostavke svojega prethodnika Ive Sanadera u srpnju 2009. Kosor izabrana za premijerku i predsjednicu HDZ-a, a nakon što se Sanader pola godine kasnije želio vratiti kako ga je zaustavila i bez oklijevanja izbacila iz stranke. Brojni stranački kolege osumnjičeni za korupciju morali su otići što je 57-godišnjoj Kosor donijelo mnogo odobravanja prvenstveno među mladim Hrvatima - piše dalje.

List piše kako je Kosor i u vanjskoj politici unijela novi ton na Balkan koji su do sada obilježavali mačo nacionalisti. Okončala je granični spor sa Slovenijom i poboljšala suradnju s Haškim sudom - kaže Financial Times dodajući kako osim toga nastoji na obnovi političkih i gospodarskih odnosa među zemljama bivše Jugoslavije.

Zadnji veliki test - parlamentari izbori

U ožujku prošle godine, piše list, okupila je zajedno sa svojim slovenskim kolegom šefove vlada balkanskih zemalja na povijesnu konferenciju i poklonila predstavnicima susjednih zemalja CD-e s hrvatskim prijevodom pravne stečevine EU-a. Bio je to prijateljski poziv kolegama da brzo slijede Hrvatsku u EU - piše.

List navodi i kako je popularnost koju je imala na početku Kosor u međuvremenu izgubila što je snažno povezano s gospodarskom krizom, padom BDP-a i rastom nezaposlenosti i zaduživanja države. Istodobno Kosor je pod pritiskom približavanja EU-u pokrenula program reformi koje su predviđale otpuštanja u javnom sektoru, smanjenje zaštite za zaposlenike i privatizaciju brodogradilišta koja primaju državne potpore što su sve mjere koje su naišle na žestok otpor stanovništva i sindikata - piše Financial Times.

List ocjenjuje kako sada već predvidljiv završetak pristupnih pregovora s EU-om za Kosor nije kruna njezine karijere nego prije početak najtežeg testa. Premijerka se krajem godine suočava s parlamentarnim izborima koji će biti teški. S druge strane predviđen je i referendum o pristupanju EU-u koji je sve samo ne lagan jer potpora varira oko 50 posto - kaže list. Zaključuje da će se Kosor, prebrodi li tu političku oluju, definitivno dokazati kao umjetnica političkog preživljavanja. To bi bila još jedna zajednička osobina nje i Merkel - piše Financial Times. (Hina/MJ)

 

Foto: www.vlada.hr

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox