Internetska abeceda

Nemojte napraviti web portal kakav nude svi jer posjetitelji neće imati razlog dolaziti k vama. Napravite nešto posebno, ali razmislite i o zaradi pri izradi web portala. Nemojte o tome razmišljati kad je portal već završen.

Tko nije na internetu, ne postoji u današnjem poslovnom svijetu. Mreža svih mreža povezala nas je u jednu mrežu, a svaka se informacija u trenu prenosi po cijelom svijetu. Mnogi pred jutro ustaju i prate tokijsku burzu kako bi znali kretanje dionica te pokušali dokučiti koje je dionice najbolje prodati, a koje baš taj dan kupiti. Preko interneta se kupuje, prodaje, reklamira, komunicira… A oko svega se vrti samo jedna misao – novac.
Oni koji žele imati internetsku web stranicu moraju nekome platiti da im napravi web stranicu. Potreban vam je dizajner koji će vaše ideje pretvoriti u razumljivu sliku. Netko mora puniti sadržaj, a ako su to posjetitelji onda ste „na konju“, inače nekoga mora angažirati. Web stranica na kojoj nema novih informacija je za Google „mrtva“ i ne posjećuje je, što znači i da se sadržaj
vaše web stranice neće baš visoko prikazivati na Googleovim rezultatima. Kako izraditi web stranicu, u kojim programima, o tome nećemo u našem tekstu, usmjerit ćemo se na stvari koje biste trebali znati prilikom izrade web stranice, ukoliko ćete voditi takav projekt u vašoj tvrtki. Ili pak sami želite napraviti svoju web stranicu.

Naime, na internetu postoje alati za izradu web portala, a sve može biti gotovo za sat vremena. Osim klasičnog web portala, odmah razmišljajte i o mobilnom web portalu prilagodenom mobitelima. Danas ljudi sve češće internetu pristupaju putem mobitela – dok putuju, čekaju, na sastanku su, prije spavanja… Ne zaboravite i društvene mreže te integraciju s njima – postavite gumb za dijeljenje sadržaja s vaše web stranice na Facebooku ili Twitteru. Naravno, bilo bi dobro da imate i Facebook stranicu ili grupu, ali o tome drugom prilikom.
Vrlo su bitni brzina i propusnost prema vašoj web stranici, a ako planirate na web stranici imati sadržaje koje će korisnici
pregledavati (video na primjer), tada vam je bolje rješenje sadržaj pohraniti na neku drugu web stranicu specijaliziranu za video
(YouTube na primjer) te onda samo embedati video na vaš web portal. U suprotnom, u slučaju navale, vrlo se lako može dogoditi da vam velik broj posjetitelja jednostavno sruše web portal.

 

Morate zaraditi za hranu, stan, automobil, obitelj, ali novac treba i vašoj web stranici, i ona mora živjeti. A život joj daje hosting server, kojeg plaćate i na kojem se vaša web stranica nalazi budna 24 sata na dan.

 

Cijeli članak možete pročitati u novom broju Poslovnog savjetnika.

 

Naslov članka: Internetska abeceda

Autor: Krunoslav Ćosić, dipl.ing.

Izvor: Poslovni savjetnik, listopad 2010, broj 71, str. 134 do 135.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox