Predstavljena Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS)

 Udruga koja promiče informiranje i edukaciju javnosti o prednostima i pozitivnim učincima ugradnje toplinskih izolacijskih fasada, a s ciljem povećanja broja objekata s toplinsko fasadnim sustavom, predstavljena je danas u zagrebačkom hotelu Antunović.

 

Predsjednik udruge HUPFAS, Dorijan Rajković, istaknuo je da se „oko 40% ukupne energije u RH troši u zgradarstvu, a najveći je broj stambenih zgrada toplinski neizoliran te se ogromna količina energije rasipa. Predviđa se da će uslijed povećane potrošnje energije i ograničenih resursa fosilnih goriva troškovi grijanja i hlađenja u budućnosti rasti, pa je i za EU ušteda energije jedan od strateških prioriteta“, naglasivši kako su ugradnjom toplinsko-fasadnih sustava moguće uštede energije i novca čak i do 50%, a osim ušteda na grijanju i hlađenju podiže se kvaliteta življenja u objektima te istovremeno pomaže u borbi protiv klimatskih promjena i smanjuje energetsku ovisnost zemlje.

Krajem prošle godine ugledne tvrtke iz građevinske branše koje se bave proizvodnjom i prodajom toplinskih fasadnih sustava osnovale su Hrvatsku udrugu proizvođača toplinsko-fasadnih sustava - HUPFAS. Osnivači Udruge su Baumit građevinski materijali, I.T.V., Lasselsberger-Knauf, Röfix i Samoborka, a danas HUPFAS broji 13 tvrtki članica, koje svoje proizvodne pogone imaju na području Hrvatske, a zapošljavaju oko 4.000 radnika s ostvarenim prihodom oko 1,6 milijardi kuna godišnje.

Udrugu su pozdravili i pružili punu podršku: gđa Vesna Trnokop Tanta, dopredsjednica Hrvatske gospodarske komore, g. Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca, prof. dr. Ivana Banjad, profesorica na Građevinskom fakultetu u Zagrebu te saborska zastupnica dr. Mirela Holy.

Trenutno je u Hrvastkoj čak oko 80% zgrada malo ili u potpunosti toplinski neizolirano, a oko 2/3 energije u kućanstvima troši se na grijanje, dok su tehnički propisi i zakonska regulativa nedorečeni, a ugradnja sustava nije standardizirana. Neki od prvih koraka Udruge su izrada tehničkih standarada za izvođače koji ugrađuju toplinsko fasadne sustave, priprema prijave za EU fondove u projektu educiranja radnika na području energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, jer podsjetimo: od 31.12.2020. sve nove zgrade u EU moraju imati potrošnju energije blizu nuli, tzv. „nearly zero“ zgrade. (PS/MK)

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox