Šetnja Bratislavom na -17

U moru negativnih i loših vijesti, savjeta, poslovnih i inih informacija s kojima ste dnevno zatrpani, donosimo vam malo predaha. Prošetajte s nama Bratislavom ili Ljepoticom na Dunavu kako još zovu glavni i najveći grad Slovačke.

 

Bratislava je grad podijeljen na dva dijela rijekom Dunav. Na istočnoj strani se nalazi povijesna jezgra grada, dok je zapadna strana modernizirana. Zanimljivo je da je područje uz Dunav vrlo vjetrovito, a ukoliko Bratislavu posjetite u zimsko vrijeme (i još k tome na temperaturi od -17) utoliko ćete osjetiti ''oštrinu'' vjetra koji vas obavija dok se primjerice penjete na dvorac Bratislavský hrad na stotinu metara iznad rijeke s kojeg imate pogled na cijeli grad.

U šetnji Bratislavom možete vidjeti mnoge znamenitosti poput Katedrale Svetog Martina koja je izgrađena u gotičkom stilu. Budući da su česte i jake vibracije tog područja, ista propada te se od 1997. kontinuirano restaurira. Grad nije velik, pa u kratkom vremenu  stignete do Sveučilišne knjižnice, stare Gradske vijećnice, Nadbiskupske palače ili Slovačkog narodnog kazališta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanimljivo je da su po cijelom gradu postavljeni kipovi, kao što su francuski vojnik, fotoreporter ili šahtovski radnik, pored kojih se turisti vole slikati. U adventsko vrijeme turistima se pruža prilika za posjet božićnom sajmu na kojem se mogu kupiti suveniri, kao i kušati različite delicije.

 

Razvijeno gospodarsko područje

Cijela Bratislavska pokrajina je najnaprednija gospodarska regija u Slovačkoj. To područje čini više od 25 posto slovačkog BDP-a. Razvijena je industrija, kako automobilski sektor, tako i sve više tehnološki i građevinski. Zanimljivo je kako je ovo područje vrlo vinorodno, pa kada obilazite grad i okolicu možete vidjeti iznimno velik broj vinograda.

Bratislava nastoji razviti i turizam, pa su najčešći oblici posjeta jednodnevni ili dvodevni izleti. Ukoliko se želite lijepo provesti, a ne potrošiti veliki iznos novca, Bratislava je pravo mjesto za vas. Doduše, uslužna ljubaznost i kultura prema potrošačima i turistima nisu im jača strana (vlastito iskustvo). No, ne treba izostaviti kako postoje iznimke.

 

Povijest grada:

Prvi pisani spomen potječe iz 907. Godine. U 10. Stoljeću Požun postaje do Kraljevine Ugarske. 1405. godine Žigmund Luksemburški mu je dao status slobodnog kraljevskog grada. Zbog prodiranja Turaka postaje novi glavni grad Ugarske 1536. kao dio Habsburške Monarhije. U doba vladavine Marije Terezije u 18. Stoljeću Požun postaje najveći i najvažniji grad na prostoru današnje Slovačke i Mađarske. Nakon Prvog svjetskog ratai osnivanja Čehoslovačke 1918. godine, grad je postao dio novostvorene države. Iste je godine dobio službeno ime Bratislava. 1933. godine postaje glavnim gradom Slovačke. 

 

Zanimljivo je da je Bratislava poznata i po proizvodnji keramike, pa će vas tako vjerojatno svaka turistička agencija provesti kroz tvornicu keramike gdje ćete iz prve ruke saznati kako se izrađuje keramika te sami iskusiti kako se proizvodi ista. Najčešće su upravo keramički proizvodi suveniri koji se poklanjaju pri povratku s izleta.

Ukoliko ste se zainteresirali za posjet ovom gradu, utoliko nemojte zaobići prekrasan dvorac koji se zove Crveni kamen (Červený Kameň), koji se nalazi izvan grada na Malim Karpatima. Pola stoljeća isti je bio u posjedu obitelji Palfi, a nakon Drugog svjetskog rata je nacionaliziran. Dvorac ima posebnu čaroliju kada je obavijen snijegom.

Otprilike sedam sati vožnje autobusom (automobilom i kraće) potrebno je do ovog europskog grada, koji vas neće ostaviti ravnodušnim. Mali grad koji ima dušu zasigurno ne zovu uzalud Ljepoticom na Dunavu.

 

Autor: Sonja Jajčević

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox