U Hrvatskoj nema uvjeta za istraživačko novinarstvo

Novinari u Hrvatskoj, zbog mnogih svakodnevnih zadataka, imaju malo vremena za istraživačko novinarstvo, rečeno je na okruglome stolu "Izvještavanje o korupciji u Hrvatskoj: istraživačko ili istražno novinarstvo?", koji je organizirala Zaklada Friedricha Eberta.

Mi nemamo mogućnost da se sjajni hrvatski novinari razvijaju u smjeru snažnih istraživačkih novinara - ocijenila je profesorica na Fakultetu političkih znanosti Gordana Vilović. Posebne sobe u kojima se bavi istraživačkim novinarstvom, a u koje se može ući samo pomoću posebnih kartica, kakve postoje u Americi, u Hrvatskoj su nezamislive u idućih 300 godina, složili su se sudionici.

Šlabek - u redakcijama "svi rade sve" i bez mentora

Novinar "Večernjeg lista" Hrvoje Šlabek upozorio je na nedostatak profiliranja kadrova u redakcijama ističući kako "svi rade sve" i prepušteni su sami sebi, bez mentora. Šlabek je dobitnik ovogodišnje HHO-ove nagrade za promicanje ljudskih prava u medijima koju je dobio zbog doprinosa u rasvjetljavanju financijsko-poslovnih malverzacija u "Podravci".

Po riječima bivše novinarke Radija 101 Jelene Berković (GONG), istraživačko je novinarstvo lakmus-papir demokracije društva, ali i redakcija novinarstva. Dobri urednici, dobro obrazovanje i kvalitetna pravna zaštita novinara ono je što u Hrvatskoj ima mali broj redakcija, istaknula je. Novinar "Jutarnjeg lista" Tomislav Krasnec rekao je kako ljudi katkad od istraživačkog novinara očekuju ono što ne mogu dobiti od institucija države. Dodao je kako u tom smislu slučaj Ive Sanadera zasjenjuje neke druge slučajeve koji bi trebali biti istraženi. "Tužiteljstvo je fokusirano na velike istrage, ali ima i malih slučajeva u kojima postoje indicije za kazneno djelo, a dokazi o tome 'hodaju po ulici'", rekao je Krasnec.

Glasnogovornik MUP-a - neki novinari ne baratuju osnovnim pojmovima

Zamjenica ravnatelja USKOK-a Nataša Đurović ustvrdila je kako mediji neke stvari prikazuju na senzacionalistički način iako one zapravo nisu takve. Na pitanje o "curenju informacija" odgovorila je kako informacije "svakako ne cure iz državnog odvjetništva". Glasnogovornik MUP-a Krunoslav Borovec ustvrdio je kako je MUP "stvorio transparentan sustav odnosa s medijima". Podsjetio je da su nedavno objavljene i smjernice MUP-a za odnose s medijima. Rekao je kako ima novinara koji prate rad policije i jako dobro poznaju proceduru, no i onih koji ne barataju čak ni osnovnim pojmovima. Priznao je da bi policija mogla učiniti još više na njihovoj edukaciji.

Na okruglom je stolu upozoreno i na nepotrebnu patetiku i emocije kojima nerijetko obiluju tekstovi o određenim aferama i privođenjima. Na skupu je postavljeno i pitanje istraživačkog novinarstva u slučaju "Novog lista", čiji je vlasnik Robert Ježić pritvoren. Predsjednik Hrvatskoga novinarskog društva i novinar toga riječkog dnevnika Zdenko Duka rekao je kako Ježićev slučaj nema veze s "Novim listom" te je ustvrdio kako bi "trebalo zaboraviti da je on u pritvoru". (Hina/MŠ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox