Vukovar devetnaest godina nakon rata

Devetnaest godina nakon Domovinskog rata u kojem je agresija bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar, uz goleme ljudske žrtve i stradanja, prouzročila izravnu ratnu štetu koja se procjenjuje na oko 10 milijardi kuna, taj se podunavski grad još suočava s tegobama poslijeratnog življenja.

Tragovi rata, unatoč činjenici da je država u poslijeratnu obnovu Vukovara do sada uložila više od 3,5 milijarde kuna, još uvijek su vidljivi na brojnim pročeljima stambenih i drugih zgrada, sakralnim spomenicima i kulturnoj baštini, ali i sveprisutni u osjećajima i razmišljanjima Vukovaraca, bez obzira kojoj nacionalnosti pripadali.

Prije Domovinskog rata u Vukovaru je živjelo oko 45.000, a prema popisu stanovništva iz 2001. godine 31.670 stanovnika. Prema procjeni voditelja vukovarskog centra Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar", demografa Dražena Živića u Vukovaru danas vjerojatno ne živi više od 25.000 stanovnika.

U najpovoljnoj opciji taj broj ne bi trebao biti veći od 30.000, ali bojim se da je broj sadašnjih stanovnika Vukovara puno manji, kaže Živić dodajući kako je samo u razdoblju od 2000. do 2009. godine umrlo oko 1.000 stanovnika Vukovara, veća su bila iseljavanja od doseljavana a ne može se zanemariti ni činjenica da je značajan broj Vukovaraca ostao živjeti u mjestima u kojima je boravio tijekom progonstva.

U Vukovar se prema podacima Ministarstva regionalnoga razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva dosad vratilo 12.560 povratnika odnosno 56,9 posto od 22.156 Vukovaraca prognanih 1991. godine. Status prognanika imaju još samo 584 Vukovarca što svjedoči o velikom broju onih koji se više ne namjeravaju vratiti u grad iz kojega su prije devetnaest godina protjerani.

Na popisu nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), krajem rujna bilo je evidentirano 5.198 osoba s vukovarskog područja, odnosno 69 osoba (1,3 posto) više nego prethodni mjesec te 234 osobe (4,7 posto) više nego u rujnu 2009. godine. Područna služba Vukovar participira u nezaposlenosti Vukovarsko-srijemske županije sa 29,2 posto.

Prema podacima iz HGK Vukovar koji uključuju 361 tvrtku koje su predale šestomjesečni statistički izvještaj i ne uključuje podatke o poslovanju obrtnika, vukovarsko je gospodarstvo u prvih šest mjeseci ove godine ostvarilo prihod od nešto više od milijardu kuna što je za šesedesetak milijuna kuna više nego u istom razdoblju lani. Investirano je 193,4 milijuna kuna, odnosno oko 92 milijuna kuna više nego u prvih šest mjeseci prošle godine.

 Do sada je u Vukovaru prema podacima Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva obnovljeno 4.600 stanova, za što je iz državnog proračuna izdvojeno 700 milijuna kuna. Milijarda kuna uložena je u obnovu 5.100 obiteljskih kuća. Za obnovu je preostalo još petstotinjak stanova od kojih je dvjestotinjak u različitim fazama obnove. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox