Vukovar: "Žrtva Borovo naselja za Domovinu"

Komemorativnim programom "Žrtva Borova naselja za Domovinu" održanim kod ostataka srušene zgrade nekadašnjeg "Borovo commerca" u čijem podrumu je tijekom agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. godine bio stacionar vukovarske ratne bolnice, započelo je obilježavanje 19. obljetnice stradanja vukovarske gradske četvrti Borovo naselje u Domovinskom ratu.

U spomen na stradale hrvatske branitelje i civile u Borovu naselju, brojna izaslanstva položila su podno spomen ploče na ostacima "Borovo commerca" vijence i zapalila svijeće. Molitvu za poginule i nestale molio je župnik Župe sv. Josipa Radnika iz Borova naselja fra Vjenceslav Janjić. Prigodan recital izvele su članice Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja "Vukovarske majke" i učenici Osnovne škole Blage Zadre.

Predsjednica Udruge "Vukovarske majke" Manda Patko poručila je u govoru kako se roditelji ubijenih i nestalih branitelja, unatoč velikoj boli koju osjećaju, nisu i neće se pretvoriti u osvetnike ali i neće dozvoliti da bilo tko obezvrijedi žrtve njihovih najmilijih.

Umorni smo, i često ojađeni i razočarani zbog toga što oni koji znaju kriju istinu o sudbini naših najmilijih - poručila je navodeći kako se na popisu zatočenih i nestalih nalazi još 325 Vukovaraca.

Počast žrtvama Borova naselja i ove su godine došli odati i članovi i članice Udruge "Žene u crnom" iz Beograda. Prema riječima članice te udruge Staše Zajović, nedavna isprika srbijanskog predsjednika Borisa Tadića u Vukovaru bit će nedovoljna ukoliko ostane samo na razini retoričkog iskaza i ne bude praćena konkretnim mjerama poput saznavanja istine o nestalima i predajom otuđene dokumentacije.

 

Kolona sjećanja

 

Smatramo da je za pomirenje nižno otkriti mjesta grobnica ubijenih civila po Hrvatskoj, pokrenuti sudski postupak za logore u Srbiji, za urbicid odnosno uništenje i razaranje grada Vukovara te da se, uz kaznenu, počne razgovarati i o političkoj, moralnoj i svim drugim razinama odgovornosti - izjavila je novinarima Zajović.

U trenutku ulaska pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba u Vukovar, u podrumu "Borovo commerca" bilo je oko 800 ranjenih hrvatskih branitelja i civila, od kojih 200-tinjak teških ranjenika. Nakon okupacije Borova naselja u "Borovo commercu" je zarobljeno i odvedeno 115 osoba, a danas se još uvijek traga za 48 osoba. Na sam dan okupacije, 19. studenoga u Borovu naselju je ubijena 51 osoba.

Nakon molitve, sudionici obilježavanja obljetnice uputili su se u koloni sjećanja ulicama Borova naselja do crkve Gospe Fatimske u kojoj će misu služiti nuštarski župnik vlč. Slavko Vranjković. Po procjeni vukovarskih gradskih vlasti, u koloni sjećanja je oko 3.500 ljudi.

Bacanjem vijenca u Dunav u Borovu, obilježit će stradanje branitelja i civila u tom mjesti nedaleko od Vukovara a odat će se i počast žrtvama masovne grobnice na farmi "Lovas" između Borova i Dalja iz koje su 2001. godine ekshumirani posmrtni ostaci 24 branitelja i civila.

Program obilježavanja "Žrtve Borova naselja za Domovinu" dio je obilježavanja "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine" koji se ove godine održava pod geslom "Vukovar-pobjednik jer je žrtva". (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox