Svjetske burze porasle nakon Fedove najave dodatnog jeftinog novca

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle, nakon što je američka središnja banka najavila novi program kojim će u financijski sustav uliti dodatnih 600 milijardi dolara jeftinog novca.

 

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 2,9 posto, na 11.444 boda, a za toliko je porastao i Nasdaq indeks, dosegnuvši 2.578 bodova. S&P 500 skočio je, pak, 3,6 posto, na 1.225 bodova.

Sva tri indeksa dosegnula su najviše razine od kolapsa Lehman Brothersa i najgorih dana financijske krize početkom rujna 2008. godine.

Snažan rast cijena dionica uslijedio je polovicom tjedna, nakon što je američka središnja banka objavila da će u idućih osam mjeseci kupiti državne obveznice za 600 milijardi dolara, ili za 75 milijardi mjesečno, kako bi zadržala niske kamate, te potaknula kreditiranje i brži rast gospodarstva.

Vrijednost Fedova programa nešto je veća od očekivanih 500 milijardi dolara.

To je smanjilo nesigurnost na tržištu, na što ukazuje oštar pad VIX indeksa Čikaške burze opcija, poznatog i kao 'indeks straha'.

Pad VIX indeksa pokazuje da ulagači vjeruju u čvrstu potporu Feda tržištu, pa vjerojatno možemo očekivati daljnji rast cijena dionica - kaže Jon Najarian, suosnivač informacijske web stranice Optionmonster.com.

Na tržište je pozitivno utjecao i uspjeh republikanaca na izborima za Kongres. Republikanci su preuzeli kontrolu u Predstavničkom domu, no premda su povećali broj svojih mjesta u Senatu, u tom su domu, ipak, demokrati zadržali tijesnu većinu.

Tako podijeljeni Kongres smatra se pozitivnim za tržište kapitala jer je u takvoj situaciji donošenje novih zakona i reformi, poput nedavnih u financijskom i zdravstvenom sektoru, otežano, pa je manje nesigurnosti u pogledu promjena poslovnih uvjeta.

Pozitivno su na tržite djelovali i dobri makroekonomski podaci. U listopadu je u SAD-u otvoreno 151.000 novih radnih mjesta, što je prvi rast zaposlenosti od svibnja i dvostruko veći od očekivanja.

Američki uslužni sektor ojačao je u listopadu više nego što se očekivalo, dok su narudžbe u industriji skočile za 2,1 posto, najviše u osam mjeseci.

S obzirom na popuštanje monetarne politike i dobre sezonske pokazatelje, tržište bi moglo rasti do prosinca. S ovih razina mogli bismo osvojiti još 5 posto - kaže Eric Teal, direktor u tvrtki First Citizens Bankshares.

Fedov novi program povećat će priljev dolara u banke, što će izazvati pad dugoročnih kamata i vjerojatno dodatno pritisnuti tečaj američke valute. A zbog slabljenja dolara, osjetno rastu cijene sirovina. Stoga je prošloga tjedna indeks cijena sirovina dosegnuo najvišu razinu u dvije godine.

To je, pak, pozitivno utjecalo na rudarski i energetski sektor, koji su prošloga tjedna bili među najvećim dobitnicima.

Porasle su i cijene dionica u trgovačkom sektoru, nakon što je nekoliko trgovačkih lanaca izvijestilo o boljim rezultatima prodaje u listopadu nego što se očekivalo, što najavljuje dobru blagdansku potrošnju.

Među najvećim dobitnicima bio je i financijski sektor, zahvaljujući vijesti da bi Fed uskoro mogao dozvoliti financijski snažnim bankama povećanje dividendi.

Da na tržištu vlada dobro raspoloženje, pokazuje i rast obujma trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu posljednjih je dana vlasnika mijenjalo između 9,4 i 10,4 milijarde dionica, dok je dosad prosječan dnevni promet u ovoj godini iznosio 8,73 milijarde.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,52 posto, na 5.875 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 2,31 posto, na 6.754 bod, a pariški CAC 2,16 posto, na 3.916 bodova.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna skočio 4,6 posto, na 9.625 bodova. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:
FED

Hosted by Mydataknox