Hrvatska dobila "vrlo dobar" u zaštiti intelektualnog vlasništva

Hrvatska je u zaštiti intelektualnog vlasništva najvećim dijelom ispunila standarde Europske unije uspostavivši primjeren institucionalni okvir i praksu, rečeno je da konferenciji Intelektiv u organizaciji Američke gospodarske komore u Hrvatskoj i tvrtke Vernexo.

 

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Ruđer Friganović podsjetio je da je Hrvatska 2008. godine privremeno zatvorila pregovaračko poglavlje o zaštiti intelektualnog vlasništva. Sustav zaštite intelektualnog vlasništva po njegovim je riječima jedan od važnih preduvjeta za poticanje inovativne ekonomije.

Veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj James B. Foley kazao je da aktualna Vlada i one koje dolaze nakon nje moraju raditi na unapređivanju investicijske klime, a zaštita intelektualnog vlasništva po njegovom je mišljenju važan dio tih nastojanja. Inovacije, kreativnost i tehnološki napredak posebno su bitni za male zemlje, kao i zaštita intelektualnog vlasništva koju investitori promatraju kao sastavnicu konkurentnosti, smatra Foley.

Negativan utjecaj na prijave patenata i zaštite žiga

Prema podacima koje je iznijela zamjenica ravnatelja Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo Ljiljana Kuterovac, kriza je negativno utjecala na broj patentnih prijava i prijava zaštite žiga u Hrvatskoj. Tako je broj patentnih prijava u 2009. pao u odnosu na 2008. godinu za 25 posto, a u manjoj mjeri nastavljen je i u 2010. godini.
Kod zaštite žiga, u 2009. zabilježen je pad u odnosu na prethodnu godinu između 23 i 24 posto, a u 2010. trend se stabilizirao.

Na jednodnevnoj konferenciji Intelektiv sudjeluje stotinjak gospodarstvenika i stručnjaka za zaštitu intelektualnog vlasništva. Konferencija sudionicima nudi uvid u trendove, prednosti i dobre prakse upravljanja nematerijalnom imovinom unutar tvrtke, komercijalizaciju, upravljanje i zaštitu intelektualnog vlasništva. (Hina/MJ)

 

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox