U cestovnom prometu u prometnim nesrećama od 2005. do 2009. nestao grad Cres s okolicom

Dugoročni cilj programa sigurnosti na hrvatskim cestama trebao bi biti drastično smanjenje broja poginulih u cestovnom prometu do strategije "Vizije 0 - cestovnog prometa bez poginulih osoba", istaknuto je danas na okruglom stolu o sigurnosti u prometu, kojeg je organizirala Udruga "Sigurnost u prometu". U razdoblju od 2005. do 2009. smrtno je stradalo 3.042 ljudi, što premašuje broj stanovnika grada Cresa.

Govoreći o stanju u cestovnom prometu od 2005. do 2009. godine Josip Mataija iz Ministarstva unutarnjih poslova iznio je podatke kako je u tom razdoblju bilo ukupno 281.319 prometnih nesreća sa 3.042 smrtno stradalih te 114.319 ozlijeđenih, od kojih oko 21 tisuća teško.

Tijekom prvih devet mjeseci ove godine zabilježena je 111 poginulih u prometu, što je 26 posto manje nego u istom razdoblju lani, a smanjen je i broj teško ozlijeđenih osoba.

Zanimljiv je podatak da je smanjenje broja smrtno stradalih ove godine zabilježeno tijekom ljetnih mjeseci, kada je povećan protok vozila na hrvatskim cestama, dodao je Mataija.

Ocijenio je kako je Nacionalni je program sigurnosti cestovnog prometa od 2006. do 2009. godine dao rezultate, iako neki od ciljeva nisu u potpunosti ispunjeni.

Prema dosadašnjim pokazateljima do kraja ove godine mogao bi se ostvariti zacrtani cilj, prema kojem će na 100.000 stanovnika biti 10 smrtno stradalih.

Za usporedbu, ta je brojka 2009. godine bila 12,5 smrtno stradalih na 100.000 stanovnika, kazao je Mataija.

Predsjednik Udruge za promicanje sigurnosti prometa "Sigurnost u prometu" Boris Šprem upozorio je kako nije uveden prometni odgoj u škole, što je bilo predviđeno Nacionalnim programom, a nije uvedeno ni polaganje ispita iz prometne kulture za djecu-bicikliste.

Na skupu je upozoreno kako bi se u aktivnostima za povećanje sigurnosti na cestama trebala koristiti pozitivna iskustva EU. Istaknuta je potreba izradbe nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa s akcijskim planom za razdoblje od 2011. do 2020., kompatibilan s europskim Akcijskim planom cestovne sigurnosti 2011.-2020.

Također je zatraženo osnivanje državne Agencije za sigurnost cestovnog prometa i Savjeta za sigurnost prometa na državnoj, županijskoj i lokalnoj razini, u svrhu provedbe budućeg Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa.

Predstavnici Udruge "Sigurnost u prometu" predložili su uvođenje obveze HTV-u da besplatno ustupi minutu dnevno, uoči središnjeg dnevnika, za emitiranje spotova koji promiču sigurnost cestovnog prometa.

Na skupu su izneseni i neki podatci o stradavanju u prometu u zemljama EU. Tako su Latvija, Estonija i Portugal zemlje koje su tijekom proteklog desetljeća smanjile broj smrtno stradalih u prometu, rekao je Georg-Davor Lisicin iz Udruge "Sigurnost u prometu".

Tijekom prošle godine, na milijun stanovnika 38 poginulih imala je Velika Britanija, a 39 poginulih imale su Švedska i Nizozemska.

U usporedbi s njima, Hrvatska je imala 124 poginulih, a Grčka i Rumunjska čak 130 poginulih prometu na milijun stanovnika.(Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox