Hrvatskoj trebaju radikalni stavovi i racionalni projekti

U Hotelu Sheraton jučer je održana treća konferencija na temu „Investicije u prometnu i komunikacijsku infrastrukturu“ u sklopu Poslovnog foruma pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića.

 

Ovaj zajednički projekt Poslovnog dnevnika i časopisa Banke pod sintagmom „Novi model rasta hrvatskoga gospodarstva“ već treći put za redom okuplja na jednom mjestu čelne ljude iz hrvatskoga političkog i gospodarskog života. Cilj je da sintagma „novi model rasta“ i nakon druge konferencije postane prisutna u raspravama o ekonomiji u Hrvatskoj te da se time stvori osnova za nastavak rada u istom smjeru.
Konferenciju je otvorio Nj. E. Shen Zhifei, veleposlanik Narodne Republike Kine koji je podsjetio kako Hrvatska i Kina imaju dobre političke odnose što je ujedno i razlog za buduće kineske investicije.

Nismo dovoljno radikalni

Prvi dio konferencije bio je rezerviran za prometnu infrastrukturu gdje su gospodarstvenici i političari na panel diskusiji pokušali upozoriti na investicijske mogućnosti u spomenutom sektoru. Tako je Tomislav Josip Mlinarić sa Fakulteta prometnih znanosti naglasio kako je potencijal naših luka velik, ali u 20 godina napravili smo vrlo malo.  Situacija je vrlo loša iako smo u strateškom smislu dobri, ali smo tanki u samoj izvedbi. Nedostaju nam alati kako bi zacrtane ideje sproveli u djelo - dodao je. S druge pak strane, Darinko Bago iz Končara osvrnuo se na željezničku infrastrukturu te je istaknuo kako su Konačar i njegovi partneri spremni sudjelovati prema tržišnim osnovama na kvalitetan način u razvoju kroz prototipe i sudjelovanje u javnim natječajima.

Hrvatskoj su potrebni radikalni stavovi. Investirano je puno, ali nema povrata ni rezultata - naglasio je predsjednik Uprave Luka Ploče Ivan Pavlović, dodavši kako bi promijenio Zakon o hrvatskim lukama koji je imao smisla 1995. godine. Podsjetio je i kako je jedna od negativnih stvari koja se Hrvatskoj dogodila propast Croatia Linea čime smo izgubili linijsku i kadrovsku infrastrukturu. Srećko Šimunović iz Croatia Airlinesa pojasnio je kako tržište zračnog prometa danas iznosi 450 milijuna eura i da ima 3500 zaposlenih. Naime, procjenjuje se kako će do 2030. godine taj iznos biti između 1 do 1,5 milijardu eura. Krucijalno pitanje je hoćemo li to tržište zadržati i iskoristiti ili ćemo pustiti druge - dodao je Šimunović.

Hrvatska na kraju svijeta

SDP-ov Slavko Linić postavlja pitanje zašto Luka Rijeka i Luka Ploče nisu privatizirane. Temeljne stvari ne radimo i još uvijek imamo mastadonske tvrtke. Troši se novac na neracionalne projekte te umjesto privatizacije luke, trebaju nam i međunarodni operateri da uzmemo i mi dio kolača - naglasio je Linić. Damir Kuštrak iz Agrokora ustvrdio je kako je Hrvatska u globalnom pogledu, zemlji poput Kine, na samom kraju svijeta. Dodao je i kako ne možemo utjecati na globalne tokove, ali se svakako možemo uklopiti. Velikih investicija nemamo i moramo dosegnuti kulturu da donosimo strategije koje nadilaze sam mandat - istaknuo je Kuštrak.

Drugi dio konferencije bio je rezerviran za komunikacijsku infrastrukturu na kojoj su čelni ljudi iznjeli svoje viđenje mogućih investicija. Matija Martić iz Optima Telekoma napomenuo je kako se u ovom sektoru najviše izigravalo poštivanje zakona te da se nije poštivala javna nabava. Ivan Barlek iz Vipneta osvrnuo se pak na akviziciju B-neta te vjeruje kako postoji potencijal da se i sama konkurentnost pojača. S druge pak strane, sudionici druge panel diskusije nisu zadovoljni samim Zakonom te smatraju kako ne postoji okvir za razvoj. (PS/MJ)

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox