Još nam je to trebalo: Hrvatski bankarski sustav među rizičnijima

Analiza kreditne agencije Standar&Poor's pokazala je da se hrvatski bankarski sustav nalazi među rizičnijima među 89 država, piše Poslovni dnevnik.

Hrvatski bankarski sustav je prema analizi smješten u skupinu 6, od ukupno 10, s time da je 10 najrizičnija skupina. S nama su u društvu Bahrein, Estonija i Guatemala.  S&P ocjenjuje da je hrvatski bankarski sustav lošiji od češkog, slovačkog i španjolskog koji se nalaze u skupini 4, te poljskog i slovenskog iz skupine 5. No, domaće banke su u boljem položaju, od banaka iz Mađarske, Islanda, Irske, Litve i Rusije koje su u skupini 7, Ukrajina je u skupini 9, dok je Grčka u najgoroj skupini.

Visoku procjenu kreditnog rizika S&P objašnjava slabom snagom privatnog sektora i visokom razinom kreditiranja u stranim valutama koje su plasirale banke. Krediti u stranim valutama čine 73 posto svih odobrenih kredita u Hrvatskoj. Agencija nije iznenađena visokim udjelom kredita denominiranih u eurima obzirom da se zemlja priprema za ulazak u EU, ali smatraju da to izlaže banke riziku jer su kreditirale kompanije bez adekvatnog jamstva. S&P je zbog toga kritizirao i HNB.

Drago Jakovčević sa Ekonomskog fakulteta u Zagrebu smatra kako je domaći bankarski sustav stabilan jer nije bio dio financiranja toksične imovine iz SAD-a niti u kupovanje obveznica zemalja EU koje su sada u problemima.  Jakovčević dodaje da prijetnja domaćem bankarskom sustavu dolazi iz gospodarstva, a dodatan problem predstavlja i rizik da bi banke u čijem su vlasništvu domaće banke mogle povući kapital, ako dođe do većih problema. (jk)

 

 

Izvor: Poslovni dnevnik, 11. studenoga 2011.

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox