Prošle godine u svijetu su ubijena 102 novinara, osam manje nego 2009., priopćio je Međunarodni novinarski institut (IPI), a Reporteri bez granica (RFS) objavili su povodom Svjetskog dana slobode medija popis 38 najvećih "neprijatelja medijskih sloboda", prenosi agencija STA.
Najopasnije područje za novinare je Azija, gdje je prošle godine ubijeno 40 novinara, a nakon nje slijedi Latinska Amerika s 32 ubijena novinara, navodi IPI. Po državama, najviše novinara je izgubilo život u Pakistanu (16), nakon toga u Meksiku (12) i u Hondurasu (10). U subsaharskoj Africi život je izgubilo 15 novinara, a osam je ubijeno na području Bliskog istoka i sjeverne Afrike, od kojih šest u Iraku. U Europi je ubijeno sedam novinara, dva u Rusiji i po jedan u Grčkoj, Bugarskoj, Bjelorusiji, Latviji i Turskoj.
U posljednjih deset godina ubijeno je ukupno 788 novinara, priopćio je IPI, i to najviše u Iraku (177), na Filipinima (96) i u Kolumbiji (50).
Najveći neprijatelji medija
Reporteri bez granica objavili su 38 najvećih "neprijatelja slobode medija" i među njih svrstali čelnike država i vlada, kraljeve, paravojne skupine, kriminalne mreže i ekstremističke organizacije. Europske predstavnike na toj listi predvode čelnici Uzbekistana, Turkmenistana, Azerbajdžana, Kazahstana, Čečenije i Bjelorusije. Etiketu "neprijatelja slobode medija" također je dobio ruski premijer Vladimir Putin, zatim talijanska mafija i baskijska separatistička skupina ETA.
Organizacija je posebno kritična prema arapskim državama Siriji, Jemenu i Bahreinu gdje je gušenje prodemokratskih prosvjeda povezano s nasiljem nad predstavnicima medija. Na popisu su već tradicionalno i libijski čelnik Moamer Gadafi i saudijski kralj Abdulah te talibani i narkokarteli u Meksiku. (Hina/MJ)