Banke u BiH u gubicima, svaki deseti kredit se ne otplaćuje

U bankarskom sektoru u Bosni i Hercegovinu, u kojem posluje 30 banaka uglavnom u stranom vlasništvu, u 2010. godini zabilježen je rekordni gubitak koji se procjenjuju na više od 46 milijuna eura, no za sada nema naznaka kako bi ta činjenica mogla dovesti do rasta kamatnih stopa u 2011. godini.

 

Ravnatelj Agencije za bankarstvo Federacije BiH Zlatko Barš kazao je Dnevnom avazu kako je gubitak kojega bilježe banke uvjetovan prije svega slabim rastom kredita, no efektivne kamatne stope svo vrijeme bile su u padu pa se očekuje da se taj trend i nastavi jer je jedino tako moguće osigurati kakav-takav plasman kredita.

Udruga banaka BiH je krajem prosinca objavila podatke po kojima je bankarski sektor za devet mjeseci 2010. godine zabilježio gubitke od oko 77 milijuna konvertibilnih maraka (oko 40 milijuna eura). Gubitak je još značajaniji u usporedbi s 2009. godinom koju su banke u BiH završile s dobiti od 17,5 milijuna KM (oko devet milijuna eura).

 

Gubitak prouzročen zakonskom regulativom

 

Iz Udruge banaka BiH tvrde kako je registrirani gubitak prouzročen prije svega rigidnom zakonskom regulativom koja se odnosi na rezervaciju novca po osnovi otplate kredita.

Voditelj odjela za bankarske poslova pri Udruzi banaka BiH Samir Lačević pojasnio je za Oslobođenje kako u BiH nema nikakve tolerancije za kašnjenje pri otplati kredita koji u takvim slučajevima bez obzira na procjenu banke po automatizmu prelaze u rizičniju skupinu za koje se onda po osnovi rezerviranja mora izdvojiti više novaca, a ti novci ostaju blokirani do otplate kredita.
Hrvatska i Srbija imaju fleksibilniji pristup takvim slučajevima, a to je i razlog zbog kojega banke u Hrvatskoj bilježe dobit od gotovo 500 milijuna eura, kaže Lačević.

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić ocijenio je kako su problematični krediti rastući problem u toj zemlji. Ovdje nije problem likvidnosti u bankarskom sektoru nego u nekvalitetnim kreditima kojih ima 9 posto. Dakle, svaki deseti kredit je problematičan i ne vraća se uredno - kazao je Kozarić Nezavisnim novinama.

Prema podacima Centralna banka BiH, ukupni kreditni plasmani u toj zemlji tijekom 2010. godine vrijedili su 14,2 milijarde KM (7,3 milijardi eura) što je u odnosu na 2009. godinu povećanje za 160 milijuna KM (81,8 milijuna eura). (Hina/MJ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox