DPDgroup otkriva najnovije navike i očekivanja europskih e-kupaca

Četvrtu godinu zaredom, e-shopper barometer kojeg provodi DPDgroup, otkriva navike Europljana koji kupuju putem interneta, kao i glavne trendove e-kupovine. To je najveće i najcjelovitije istraživanje e-kupovine i prekogranične e-kupovine ikada provedeno. Iako svaka država zadržava svoje individualne specifičnosti, Europljani su u cjelini prihvatili e-kupovinu i pozdravili njezine prednosti uštede vremena i novca. Stalni uspjeh ove industrije uvelike ovisi o osiguravanju pozitivnog iskustva za sve e-kupce tijekom cijelog procesa kupnje.


E-shopper barometer 2019. također nudi ekskluzivan, dubinski uvid u tri profila e-kupaca sa specifičnim stavovima, ukusima i ponašanjem koji zajedno daju uvid u sliku budućeg tržišta te sugeriraju neke od različitih mogućnosti rasta i inovacija“, objasnio je Jean-Claude Sonet, direktor marketinga DPDgroup.

Ključni trendovi:

• E-kupci očekuju da e-trgovina bude ekološki odgovorna. Kako klimatske promjene sve više dobivaju na važnosti, manji broj e-kupaca odabire kupovinu putem interneta s malim utjecajem na okoliš, dok veći broj e-kupaca očekuje konkretne, odgovorne akcije od strane brandova i tvrtki.

• Kada govorimo o samoj dostavi, Pickup lokacija je za Europljane na drugom mjestu, odmah nakon dostave kod kuće. E-kupci žele veću lakoću i praktičnost u procesu e-kupovine te zato sve češće odabiru da se dostava izvrši na Pickup lokaciju u njihovoj blizini.

• E-kupci žele brzu dostavu, uz više mogućnosti. Jednostavno internetsko iskustvo te mogućnost prilagodbe brze dostave mogu imati velikog utjecaja na kupovinu; dulji rokovi dostave mogu biti prepreka i razlog za odustajanje od kupovine.

• E-kupci putem interneta traže povoljne ponude van granica države, te su skloni takvoj kupovini sve dok onda ne uključuje dodatne troškove. Glavni kriterij prilikom kupovine su posebne pogodnosti i povoljne ponude. Ovo je indikativno za eko-osviještene e-kupce koji kupuju izvan Europe unatoč ekološkim posljedicama koje podrazumijeva takva kupovina.

• E-kupci razvijaju bogat internetski život izvan okvira online kupovine. Aktivni na webu, današnji e-kupci koriste društvene mreže kako bi istražili proizvode prije same kupovine te po izvršenoj kupovini dijelili svoje iskustvo s drugima. Ove navike svakako će imati utjecaja na položaj e-kupovine u budućnosti.

Što preferiraju hrvatski e-kupci?

Da je i hrvatsko tržište veliki potencijal za proširenje e-commerece sektora, dokazuje i sve veća brojka zadovoljnih kupaca. E-shopper barometer proveden je i u Hrvatskoj, i to na uzorku od 800 osoba od kojih se 74% izjasnilo vrlo zadovoljnima posljednjom online kupnjom. Udio ove vrste trgovine na domaćem tržištu zauzima tek 11,9%, dok je europski prosjek 13,5% , pokazalo je istraživanje.

Europski kupci preferiraju kupovati robu s inozemnih web trgovina (62%), a ta je brojka u Hrvatskoj još i veća – 85% domaćih e-kupaca kupuje sa stranih web shopova, i to najviše iz Europe (78%) i Kine (73%). Razlog ovako velikog udjela prekogranične kupovine jest još uvijek mala zastupljenost domaćih e-trgovina, kao i povoljnija ponuda u stranim online trgovinama.

Zastupljenost poklonika online trgovine među sveukupnim brojem online kupaca je 14%, dok povremeni online kupci čine 19%. Europski prosjek poklonika online trgovine je 13%, dok je zastupljenost povremenih kupaca 15%. Također, među europskim kupcima ističe se i treća kategorija online kupaca, a to su eko osviješteni online kupci kojih je čak 17%.

E-shopper barometer pokazao je kako poklonici online trgovine najčešće kupuju proizvode iz kategorije mode, modnih dodataka, proizvode za njegu te cipele.
Kada govorimo o metodama plaćanja, 76% online kupaca koristi i po nekoliko metoda plaćanja, Najzastupljenije je plaćanje putem Paypal-a ili Alipay-a (59%), zatim Visa i Mastercard karticama (54%), a čak 46% kupaca preferira plaćanje pouzećem.

Dostava kod kuće najčešći je odabir načina dostave, ali sve veći broj kupaca odabire i dostavu na alternativne lokacije (poštanski ured, Pickup lokacije i slično). Uređaj s kojeg domaći e-kupci najčešće kupuju jest pametni telefon.

Trend društvenih mreža zahvatio je i našu zemlju pa čak 70% domaćih ispitanika donosi odluku o kupnji proizvoda određenog brenda na temelju preporuke s društvenih mreža, a 79% kasnije ostavi i recenziju.

Uz to, i hrvatski e-kupci smatraju važnim znati tko će dostaviti njihov paket, a njih 52% osjeća se sigurnije kada imaju takvu informaciju, što direktno utječe i na odluku hoće li neki proizvod biti kupljen online ili ne. (A.Č/PS)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox