IDS i HDSSB protiv saborske većine koja je za povećanje snaga u Afganistanu

Većina saborskih klubova podržala je Vladin prijedlog da Hrvatska u mirovinu operaciju u Afganistanu (ISAF) uputi dodatnih 30 vojnika, dok su IDS i HDSSB najavili da će glasovati protiv te odluke.

Misija u Afganistanu je izgubljena misija - kazao je Damir Kajin (IDS) u raspravi o prijedlogu odluke da Hrvatska u 2011. i 2012. u mirovnu operaciju ISAF uputi do 350 svojih vojnika. Afganistan je zemlja koja se nalazi u permanentnom stanju rata već 22 godine i NATO i međunarodne snage taj rat ne mogu dobiti, ocjenjuje Kajin. Nezadovoljan stalnim povećanjem brojem hrvatskih vojnika koji sudjeluju u toj operaciji, a u trenutku kada neke od članica NATO-a najavljuju svoje povlačenje, Kajin je "u šali" predložio dodatno povećanje broja hrvatskih vojnika. Predlažem, naravno u šali, da prestanemo sa stalnim povećavanjem kvote hrvatskih vojnika i donesemo zakon da Hrvatska u Afganistan pošalje 20 tisuća vojnika, koliko ih sada ima, i 30 tisuća policajaca - rekao je.

Kajin smatra da bi, ako želimo da nas NATO cijeni, trebalo donijeti odluku o povlačenju iz misije. Protiv povećanja broja vojnika u Afganistanu glasovat će i HDSSB, u čije je ime Boro Grubišić ocijenio kako u vrijeme dok je Hrvatska u krizi i recesiji neopravdan dodatni, i to veliki trošak za dodatni vojni kontigent u operaciji ISAF. Imamo mi i ovdje talibana i mudžahedina da svi zajedno trebamo u žestoki rat protiv njih - kazao je Grubišić, misleći na borbu protiv korupcije i kriminala. Iako podržavaju odluku, u SDP-u propituju smisao dodatnog angažmana međunarodne zajednice u Afganistanu. Da li daljnje vođenje rata vodi mirnom rješenju, ili su realnije procjene pojedinih vojnih zapovjednika međunarodnih snaga da za Afganistan ne postoji vojno rješenje? - upitao je Boris Šprem.

Zanima ga i hoće li se promijeniti struktura pripadnika Oružanih snaga koji odlaze u Afganistan na način da se od Hrvatske traži da to budu vojnici koji će ići u prve bojne redove. Šprem zamjera i to što Saboru, iako je rok bio kraj listopada, još uvijek nije dostavljeno izvješće o sudjelovanju hrvatskih vojnih snaga u mirovnoj misiji ISAF. I Danica Hursa (HNS/HSU) smatra kako treba razmotriti novo povećanje broja vojnika, predloživši kao mogućnost da se obave preraspodjele, odnosno da se za školu vojne policije u Kabulu osigura 30 vojnika, ali i da ostatak kontigenta bude 290 vojnika, sukladno važećoj odluci o najviše 320 pripadnika. Bez primjedbi na predloženu Odluku bio je Klub HDZ-a, u ime kojega je Josip Đakić poručio da sudjelovanjem u misiji ISAF Hrvatska pridonosi izgradnji mira i stabilnosti u Afganistanu, te ju se prepoznaje kao pouzdanog člana NATO saveza i međunarodne zajednice. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox