Italija bez reformi ostavila EU na cjedilu

Podijeljena vlada talijanskog premijera Silvija Berlusconija nije na izvanrednoj sjednici uspjela postići dogovor o povećanju dobne granice za umirovljenje što je jedna od ključnih gospodarskih reformi koju od Italije traže partneri iz EU-a kao uvjet za podršku talijanskim obveznicama.

Berlusconijevi koalicijski partneri iz populističke Sjeverne lige protive se podizanju dobne granice umirovljenja s 65 na 67 godina te se sve više govori da bi kriza vlade mogla izazvati prijevremene izbore. Čelnik Sjeverne lige Umberto Bossi novinarima je izjavio da je vlada desnog centra ugrožena zbog neslaganja oko zahtjeva iz EU-a za reformama te da su alternativa novi izbori.Stanje je vrlo teško, vrlo opasno. Ovo je dramatičan trenutak, rekao je Bossi.

Dok su koalicijski partneri održavali odvojene sastanke predsjednik republike Giorgio Napolitano u izjavi je rekao da Italija mora učiniti sve kako bi smanjila rizik po vladine obveznice tako da vjerodostojno radi na smanjenju javnog duga i jačanju rasta.

600 milijardi eura obveznica 

Italija, treće gospodarstvo u eurozoni, unatoč intervenciji Europske središnje banke u kupnji njenih obveznica nalazi se u središtu financijskog vrtloga jer mora izdati oko 600 milijardi eura obveznica u iduće tri godine kako bi refinancirala svoj dug.

Talijanska mirovinska reforma trebala bi biti predstavljena na sutrašnjem sastanku na vrhu EU-a, na kojem se, između ostaloga, očekuje plan smanjenja grčkog duga. Pritisak na talijansku vladu u pogledu mirovinske reforme posebno provode Njemačka i Francuska. Novi sastanci između Berlusconija i predstavnika Sjeverne lige očekuju se tijekom današnjeg dana. (Hina/jk) 

 

 


 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox