Moderni automobili su u sve većoj mjeri meta hakera

Stručnjaci u GlobalLogicu Hrvatska, između ostalog, razvijaju inovativna rješenja koja se koriste u domeni sigurnosti, komunikacije i optimizacije algoritama u automobilskoj industriji. S obzirom da su sustavi za zabavu i sigurnost povezani s internetom i tako ranjivi na potencijalne napade neovlaštenih osoba, stručnjaci za auto sigurnost moraju u sve većoj mjeri voditi računa kako spriječiti takve napade.

Prema konzultantskoj tvrtci McKinsey, automobili će biti tehnološki sve napredniji. Trenutačno automobili najviše klase imaju čak 150 milijuna linija koda što je 12 puta više nego u visokotehnološkim borbenim zrakoplovima F-35. A do 2030. godine broj linija koda u najnaprednijim  automobilima povećat će se na čak 300 milijuna. Tehnološki razvoj automobilske industrije tako je automobil već pretvorio u mobilni centar za obradu podataka, a taj su trend primijetili i hakeri koji sve više napadaju informacijske sustave u automobilima.

 

Povezanost automobila s internetom čini ih ranjivijima, pa se broj hakerskih napada od 2016. godine do danas povećao za preko 600 posto​

Današnji automobili imaju preko 150 milijuna linija koda, 12 puta više nego zrakopolov F-35, a za 10 godina broj linija koda iznosit će 300 milijuna

Ulaganja u sprječavanje kibernetičkih napada već sada su značajna, a ubuduće se očekuje dodatni rast

 

Popis mogućnosti koje haker može napraviti kako bi narušio sigurnost je podugačak. Primjerice, mogu manipulirati motorom automobila u pokretu ili kočnicama vozila, mijenjati očitanja brzinomjera, otvoriti brave i prozore, isključiti svjetla, otvoriti prtljažnik i upravljati peračima vjetrobrana. Ono što je donedavno bilo samo scenarij znanstveno fantastičnog filma, sada je postalo izazov za softverske inženjere koji, osim mehaničke sigurnosti, moraju raditi i na digitalnoj sigurnosti. Da je opasnost stvarna dokazuju podaci tvrtke Upstream Security prema kojoj se broj incidenata u internetskoj sigurnosti automobila povećao od 2016. do danas za preko 600%.

Računala u automobilima povezanima na Internet postaju sve učinkovitija, a vožnja je sigurnija, jeftinija i ugodnija. Već i danas svjedočimo autonomnim vozilima na prometnicama, a istovremeno očekivanja korisnika od zabavnih i sigurnosnih sustava neprestano rastu. To znači da će IT sustavi instalirani u automobilima rukovati sve većom količinom podataka što znači veću mogućnost napada od strane kibernetičkih kriminalaca. Korisnik često neovlašten pristup sustavima vozila,  omogućuje potpuno nesvjesno putem pametnog telefona, loše osigurane WiFi mreže ili jednostavno nedovoljno osiguranog automobila na parkiralištu“, rekao je Vladimir Kosanović, direktor GlobalLogica Hrvatska te dodao kako će u budućnosti biti potrebno uložiti više financijskih sredstava za sprječavanje hakerskih aktivnosti.

 

Prema podacima automobilske industrije, proizvođači automobila u Europi godišnje troše preko 44 milijarde eura na inovacije, a očekuje se da će vrijednost globalnog tržišta automobilske kibernetičke sigurnosti rasti po stopi od 15% u razdoblju 2019.-2029. (podaci Analize automobilske cybersecurity industrije).

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox