Novi način za lakše zapošljavanje sezonskih radnika

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina sa ministrom rada i mirovinskoga sustava Mirandom Mrsićem na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Mario Di Guisti u Starom Čiču predstavio je nova zakonska rješenja koja bi trebala olakšati legalno zapošljavanju sezonskih radnika

Do sada je sezonsko zapošljavanje imalo brojna zakonska ograničenja zbog čega se veliki dio zapošljavao na 'crno', što se novim Zakonom o poticanju zapošljavanja mijenja, rekli su ministri. Jakovina je kazao kako se mogućnošću sezonskog zapošljavanja u poljoprivredi sređuje segment koji je bio dosta nereguliran, jer su se poljoprivredni proizvođači koji su imali potrebe za sezonskom radnom snagom uvijek nalazili u dilemi da li to odraditi na pravi način ili riskirati i uzimati ljude na crno. Od ukupno 195.582 upisana poljoprivredna gospodarstva njih 15.344 ima potrebu za sezonskim zapošljavanjem radnika, istaknuo je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. Putem ovog zakona to je riješeno, a interes je velik, rekao je.

Prema vrsti poljoprivredne proizvodnje, potreba za sezoncima je najveća u stočarskoj proizvodnji, 80 posto, a u biljnoj proizvodnji 20 posto. Prema županijama, najveći interes za sezoncima je u Splitsko-dalmatinskoj, zatim u Požeško-slavonskoj, Vukovarsko-srijemskoj te Osječko-baranjskoj županiji. Ministar Mrsić je rekao da je zakonom omogućeno da sezonsko zapošljavanje bude jednostavno i da se mogu zaposliti svi oni koji do sada radili na crno.

Kazne za rad na crno od 50 do 100 tisuća kuna 

Omogućavamo nezaposlenim osobama, privremeno zaposlenim, umirovljenicima da rade, za to dobivaju dostojnu plaću i da budu zaštićeni Zakonom o radu, da imaju pravo na dnevni odmor, dobiju dnevnicu. Mi ćemo imati uvid u to tko zapošljavana sezonsku radnu snagu, jer će svi koji budu kupovali vaučere biti evidentirani u Fini, a na kraju godine one vaučere koje nisu iskoristili moći će vratiti i zamjeniti za novce, kazao je Mrsić. Istaknuo je i kako su kazne za one koji se neće pridržavati zakona izuzetno visoke, kreću se od 50 do 100 tisuća kuna i inspektorat rada će vrlo brzo krenuti u inspekcije, s tim da se pustilo mjesec dana vremena da se ljudi priviknu, da zakon profunkcionira.

Vlasnik OPG-a Mario Di Guisti, koji se bavi intenzivnom proizvodnjom voća na 50 hektara, kazao je kako je ovaj zakon revolucija, jer su uvijek imali problema sa sezonskom radnom snagom. Najveća potreba za radnicima je u jesen i na proljeće i do sada su mogli zaposliti radnike samo na ugovor o radu, bez ugovora o dijelu, čime su primjerice bili eliminirani umirovljenici koji su se pokazali najboljim radnicima. Trenutno ima osam stalno zaposlenih, a ove jeseni računa da će mu trebati oko 15 sezonaca. Zakon primjenjuje dva tjedna, za svaku je pohvalu, vrlo je jednostavan i nema puno administracije.

Minimalna dnevnica od 70 kuna

U Fini kupi vaučer za radnika i taj dan koji je radio naljepi mu vaučer u knjižicu i na taj način je praktično državi platio doprinose, a na kraju mjeseca još plaća 25 posto poreza na dohodak. Prije su radnika mogli prijaviti minimalno na mjesec dana, radnik ponekad ode nakon dva dana, a poslodavac mora platiti doprinos za mjesec dana, što sada nije slučaj, kazao je. Poljoprivredna savjetodavna služba i dva ministarstva izradila su i letak 'Sezonsko zapošljavanje u poljoprivredi' u kojem se nalaze praktične upute za poljoprivrednike i sezonske radnike.

U letku se primjerice navodi da je najdulji rok trajanja sezonskog rada u poljoprivredi 90 dana u jednoj kalendarskoj godini, bez obzira na to je li radnik radio neprekidno ili uz prekide, a najniži dnevni iznos plaće koju je poslodavac dužan isplatiti sezonskom radniku za 2012. ne može biti niži od 70,40 kuna, radni dan sezonskog radnika u poljoprivredi ne smije trajati duže od 12 sati itd. (Hina/HT)

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox