Čak 81 posto ispitanika vjeruje u zaštitu privatnosti na internetu te svoje pravo ime koristi uvijek ili ponekad, pokazuju rezultati ankete koju je portal MojPosao proveo u kolovozu na 376 ispitanika.
Stojim iza svega što kažem, nemam tajni, ne sramim se" tvrdi 37 posto ispitanika koji uvijek koriste svoje pravo ime. Jedan ističe kako je "privatnost zaštićena Ustavom ne samo RH nego i drugih zemalja, a svaka zloupotreba kažnjivo djelo koje mora biti sankcionirano" dok manji dio tvrdi kako im internet služi samo u poslovne svrhe pa stoga pseudonimi ne bi imali smisla.
Najviše ispitanika, njih 44 posto, svoje pravo ime koristi ponekad. Najčešće to čine na Facebooku i ostalim društvenim mrežama, a manji broj to radi samo u nužnim slučajevima, u e-mail adresama, kod internetske trgovine, na LinkedInu i Twitteru te na portalu MojPosao.
Poslovni ugled
Da otvoreno korištenje interneta pod pravim imenom i prezimenom može ugroziti nečiji poslovni ugled pokazuje nedavno istraživanje portala MojPosao i magazina za internetsko poslovanje i marketing Netokracija u kojem je polovica poslodavaca (49 posto) priznala da pri odabiru novih zaposlenika provjerava njihove online aktivnosti, a najčešće to rade na LinkedInu (80 posto), Facebooku (66 posto) i Twitteru (11 posto).
Ipak, tek dio ispitanika maksimalno štiti svoju privatnost - 19 posto anketiranih nikad ne odaje pravo ime i prezime. Izbjegavam stranice koje zahtijevaju logiranje, objašnjava jedan dok drugi dodaje "moja je privatnost samo moja". Većina tih ispitanika ne vidi smisao upotrebe pravog imena i prezimena na internetu. (Hina/jk)