Radnici splitske Željezare zahtjevaju od Vlade hitno pokretanje proizvodnje

Radnici Željezare Split uputili su danas zahtjev hrvatskoj Vladi da se hitno organizira proizvodnja u željezari i to putem natječaja za davanje pogona u zakup, a prijedloge Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) o načinima raskidanja ugovora sa sadašnjim vlasnikom, poljskim koncernom Zlomrex, nisu željeli komentirati.

Ako ne dobijemo odgovor Vlade ili ne budemo njime zadovoljni, organizirat ćemo prosvjed ulicama Zagreba 20. listopada, kazao je sindikalni povjerenik u Željezari Tonči Mužić nakon petosatnog sastanka u Hrvatskom fondu za privatizaciju (HFP) predstavnika radnika i sindikata Željezare te HFP-a i Ministarstva gospodarstva.

Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević dodao je kako su radnici nezadovoljni što sastanku nije nazočio ministar Đuro Popijač niti netko drugi od visokih Vladinih dužnosnika, te su sastanak ocijenili neuspješnim.

Predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak iznio je dva prijedloga rješenja vlasničkih odnosa s poljskim Zlomrexom, koji su preduvjet pokretanja proizvodnje u željezari, ali o tim prijedlozima ni nakon višesatne rasprave nije došlo do usuglašavanja.

Osnovni cilj dviju opcija koje smo izložili je pokretanje proizvodnje u Željezari. Radi toga je HFP prije dva dana uputio Zlomrexu prijedlog sporazuma o mirnom raskidu ugovornog odnosa u kojemu im je ponuđeno da svoja potraživanja prema Željezari od 82,5 milijuna kuna, te sve dionice predaju HFP-u za jednu kunu, a zauzvrat će Fond odustati od naplate korporativnog jamstva u iznosu od 87 milijuna kuna - pojasnio je Duvnjak.

Zlomrex bi se trebao izjasniti do iduće srijede, a sporazum o raskidu ugovornog odnosa s HFP-om trebao bi biti potpisan najkasnije u petak, 22. listopada.

U tom bi slučaju HFP postao vlasnik Željezare, te bi se mogao raspisati javni natječaj za najam pogona i pokrenuti proizvodnja u kojoj bi se, prema procjeni HFP-a, moglo zaposliti oko 250 radnika, od njih ukupno 400.

Ne prihvati li Zlomrex mirno raskidanje ugovora, druga je opcija da će HFP korporativno jamstvo od 87 milijuna kuna potraživati vjerojatno sudskim putem.

S obzirom na financijski položaj Željezare, prezaduženost, kao i blokiran račun u iznosu od 91,5 milijun kuna u razdoblju dužem od 60 dana, Željezara ostvaruje sve uvjete za pokeratnje stečajnog postupka, zaključio je Duvnjak.

Izrazio je uvjerenje da, bez obzira na tešku financijsku poziciju, postoje pravni instituti za ponovno pokretanje proizvodnje u Željezari.

Podsjetio je da je cilj današnjeg sastanka bio iznošenje prijedloga za razrješenje odnosa sa Zlomrexom i načina da se pokrene proizvodnja, kako je bilo i dogovoreno na sastanku u Splitu 27. rujna, no radnici, kaže, uporno inzistiraju na isplati otpremnina, za što HFP, dok se ne riješe vlasnički odnosi, nema pravnih mogućnosti. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox