Stručnjaci tvrde: Fukushima je loša vijest za Japan, ali ne i za svijet

U najgorem slučaju radioaktivni oblak iz oštećene japanske nuklearke vjerojatno će biti ograničen na Japan, za razliku od nuklearne katastrofe u Černobilu, izjavili su stručnjaci.

 

Eksplozija reaktora u ukrajinskom Černobilu 1986. kontaminirala je velike dijelove Europe i to je bila najgora nuklearna katastrofa u svijetu. U nuklearki u Fukushimi eksplozivni potencijal unutar šest reaktora ublažava se s vremenom. U najgorem slučaju, radioaktivni oblak neće otići tako visoko u atmosferu - izjavio je Jan Beranek, čelnik Greenpeaceove međunarodne nuklearne kampanje. To je dobra vijest za svijet, ali loša za Japan.
Mi smo na početku katastrofalne faze
- smatra Sebastian Pflugbeil, predsjednik privatnog Društava za zaštitu od radijacije sa sjedištem u Njemačkoj, govoreći o naporima Japana da izbjegne nuklearnu katastrofu.

Malcolm Grimstom, nuklearni stručnjak Chatham Housea u Londonu, rekao je da Fukushima nije kao Černobil. Prošlo je gotovo pet dana otkako je fisija zaustavljena, razine radioaktivnog joda bit će na oko dvije trećine od početnih razina, a neki od drugih radioaktivnih materijala potpuno će nestati - kazao je.

Situacija se može smiriti ili pogoršati i dovesti do velikog curenja radijacije u atmosferu - smatra profesor Javier Dies sa Sveučilišta u Barceloni, no riječi poput "apokalipse" i "katastrofe" potpuno su "neprikladne" kada se govori o situaciji u Fukushimi i mogu izazvati nepotrebnu paniku, kako tvrdi Richard Wakeford s Nuklearnog instituta Dalton pri Sveučilištu u Manchesteru. (Hina/MJ)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox