U 2010. godini u otoke uloženo 1,317 milijardi kuna

Otočno vijeće na današnjoj 12. sjednici održanoj u Visu jednoglasno je usvojilo Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2010. godini u kojoj je država u razvoj otoka uložila oko 1,317 milijardi kuna, od čega su oko 942 milijuna kuna bespovratna sredstva, a 374 milijuna kuna ulaganja u obliku kreditiranja.

 

Kako je istaknuo Josip Borić, državni tajnik za otočni i priobalni razvoj koji je predsjedao Otočnim vijećem, iako su sredstva za otoke u prošloj godini bila neznatno smanjena, u razvoj otoka do sada je uloženo mnogo unatoč gospodarskoj krizi i recesiji. Prema njegovim riječima, u proteklih osam godina realizirano je 976 ugovora za izgradnju i obnovu otočne infrastrukture. Najavio je da je zbog potrebe daljnje izgradnje infrastrukture, kao preduvjeta organiziranog i kvalitetnog života na otocima, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture izradilo prijedlog novog Projekta za zajam Europske investicijske banke koji bi u slijedeće 4 godine trebao osigurati izgradnju novih stotinjak projekata na hrvatskim otocima.

Otočno vijeće prihvatilo je informaciju o novim izmjenama i dopunama Pravilnika o uvjetima, kriterijima i načinu ostvarivanja prava na besplatni javni otočni cestovni prijevoz. Ovu mjeru Ministarstvo provodi od 2001. godine za učenike, studente. umirovljenike i osobe starije od 65 godina koji imaju prebivalište na otocima, a sve u cilju poboljšanja standarda i uvjeta života na otocima.

Otočno vijeće, kao savjetodavno tijelo ministra pri provođenju mjera i aktivnosti ukupnoga održivog razvitka otoka, ima 30 članova. Uz resornog ministra Božidara Kalmetu čine ga 19 predstavnika obalno-otočnih županija, 7 predstavnika resornih ministarstava te 3 zastupnika Hrvatskog sabora.

Izmjenama i dopunama Pravilnika obračun troškova prijevoznicima obavljat će se na temelju jedne vožnje mjesečno u jednom smjeru umjesto dosadašnje povratne karte mjesečno. Postupak i način provedbe opskrbe otočnih kućanstava pitkom vodom brodom vodonoscem ili cestovnim vozilom provodit će se temeljem Pravilnika, a ne više Naputka, o čemu je također izvješteno Otočno vijeće. Cilj je da otočani plaćaju opskrbu vode po cijeni jednakoj prosječnoj cijeni isporuke vode u matičnoj županiji i to za količine do 20 m³ mjesečno, odnosno 150 m³ godišnje po kućanstvu.

Državni tajnik za more kap. Mario Babić izvijestio je Otočno vijeće o skorom upućivanju u Vladinu proceduru prijedloga Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji će, kako je istaknuo decentralizirati upravljanje pomorskim dobrom. (PS/MJ)

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox