Velike europske kompanije usko povezane sa stanjem u Libiji

Libija je kroz stabilizacijski fond (LIA), za koji se procjenjuje da upravlja imovinom vrijednom oko 70 milijardi dolara, investirala u širok raspon kompanija, uključujući najveće europske industrijske kompanije, među kojima se ističu talijanski UniCredit i ENI.

 

Kad je Libija postala najveći pojedinačni dioničar UniCredita, Alessandro Profumo bio je prisiljen podnijeti ostavku na dužnost izvršnog direktora. Talijanski propisi zabranjuju da glasački udio pojedinih dioničara prekorači pet posto.
LIA je također vlasnik 2,01 posto udjela u talijanskoj zrakoplovnoj i tvrtki za proizvodnju vojne opreme Finmeccanica. U njezinom je vlasništvu i tri posto britanske izdavačke tvrtke Pearson, vlasnika Financial Timesa, te 13 posto jordanske kompanija Zara Investment Holding, i 7,5 posto talijanskog nogometnog kluba Juventus.

U prosincu na početnoj javnoj ponudi Libija je kupila i više od pet posto dionica turske investicijske tvrtke specijalizirane za tržište nekretnina Emlak Konut GYO, u vrijednosti 147,9 milijuna turskih lira, a stekla je i jedanpostotni udio u ruskom aluminijskom gigantu UC Rusal kada je ta tvrtka ponudila dionice u početnoj javnoj ponudi na burzi u Hong Kongu, kazao je neimenovani izvor za Reuters. LIA nije potvrdila tu kupnju.

Ulaganja u afričke telekomunikacije

Libija također ima udio manji od dva posto u talijanskom proizvođaču automobila Fiatu, preko Libijsko-arapske tvrtke za ulaganja u inozemstvu (LAFICO), objavili su talijanski mediji. Libijsko afrički investicijski portfelj (LAP), uspostavljen 2006., uložio je pak nekoliko stotina milijuna dolara svoje imovine u novoosnovanu londonsku tvrtku za upravljanje imovinom FM Capital Partners, istaknuo je njezin glavni izvršni direktor. LAP je 2007. osnovao i tvrtku LAP Green Network za potrebe ulaganja u afričke telekomunikacije.

Libijski naftni holding vlasnik je 24 posto udjela u tvrtki za istraživanje nafte i plina Crice Oil, koja ima imovinu u Egiptu, Maroku, Namibiji, Omanu i Tunisu. Londonski dnevnik The Guardian objavio je pak da ulaganja LIA-e u Velikoj Britaniji uključuju Portman House, maloprodajni kompleks površine 146.550 kvadratnih stopa u londonskom Oxford Streetu, koji je kupljen u srpnju 2009. za 155 milijuna funti. Također posjeduje uredsku zgradu u ulici Cornhill 14, nasuprot središnjoj britanskoj banci, u kojoj su smještene tvrtke poput Aviva Investors, a kupljena je za 120 milijuna funti. (Hina/MJ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox