Vlada "kreše" državnu upravu

Hrvatska Vlada smanjit će broj zaposlenih u državnoj upravi, a racionalizacija okvirnog broja državnih službenika i namještenika, uvođenje klauzule "2 za 1" te odlazak u mirovinu samo su neki su od načina na koje će to uraditi.

 

Prema podacima iz tog dokumenta, krajem travnja ove godine u tijelima državne uprave i uredima i stručnoj službi Vlade bilo je zaposleno ukupno 52.656 državnih službenika i namještenika. Od toga ih najviše zapošljavaju ministarstva, gotovo 45 tisuća, oko 4 tisuće je u državnim upravnim organizacijama, a u uredima državne uprave u županijama nešto više od tri tisuće službenika i namještenika. Ministar uprave Davorin Mlakar iznio je i podatak kako je na rukovodećim mjestima u tijelima državne uprave 5.890 službenika, ali i upozorio kako je to često bio i način da se kvalitetnim ljudima omogući da ostanu u državnoj upravi, odnosno da ne odu u privatni sektor.

Po podacima iz obrazloženja kriterija, od travnja do kraja kolovoza ove godine broj zaposlenih u tijelima državne uprave smanjen je za njih 387. Smanjenje će se i nadalje nastaviti, a pritom će se voditi računa o racionalizaciji unutarnjeg ustrojstva tijela državne uprave, funkcionalnosti, efikasnosti, ekonomičnosti kao i obvezama preuzetim prema EU.
Kod racionalizacije Mlakar ističe uvođenje klauzule "2 za 1", odnosno da se za dva čovjeka koja odlaze iz državne uprave može zaposliti jedan, a napominje i kako ove godine pravo na odlazak u punu starosnu mirovinu stječe 736 službenika.

Uklanjanje prepreka za ulaganja

Vlada je danas prihvatila i prijedlog akcijskog plana uklanjanja prepreka za ulaganja koji definira 50-ak mjera, njihove nositelje i rokove. Mjere se odnose na uklanjanje prepreka za ulazak ulagača, npr. pojednostavljenjem i ubrzanjem procesa izdavanja radnih dozvola stranicima, za procedure osnivanje trgovačkih društava, kupnju zemljišta, registraciju i gradnju, financijsko poslovanje i poreze, itd.

Ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović Dropulić s današnje je sjednice pozvala sve investitore i građane da što prije legaliziraju svoje nelegalne objekte. Pred Vladom se, naime, našla analiza postupanja općina i gradova u sprečavanju nelegalne gradnje, a ministrica je uz ostalo navela i podatak kako je do sada srušeno 4 tisuće nelegalnih objekata, uglavnom vikendica.
Podršku Vlade dobio je i prijedlog strategije razvoja pomorske policije i akcijski plan za njezinu provedbu koja je, kaže ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, planirana na temelju europskih standarda i bitna je za zatvaranje poglavlja 24 (sloboda i sigurnost). (Hina/MJ)

 

Foto: www.vlada.hr

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox