5 smrtnih grijeha koji vode u finacijski pakao

U vrijeme recesije, javne i privatne prezaduženosti, visoke stope nezaposlenosti i inih financijskih ovodobnih neprilika, naša valuta bi se prigodnije zvala stonogom nego kunom jer hitro bježi ili izmigolji iz novčanika. Portal net.hr donosi 5 savjeta kako zadržati nestašnu kunu u džepu.

Mnogi, a i ne tako mladi, tvrde da ne pamte teža vremena, no prema najavama pojedinih ekonomskih analitičara mogli bi dobiti i takvu priliku za pamćenje težih vremena. Te prognoze mogu bacati u očaj, ali i pozivati na nanovo sagledavnje budućih troškova.

Za financijski oporavak i izbjegavanje kolapsa osobnog budžeta, treba izbjegavati pet pogrešaka na koje ukazuju svjetski stručnjaci, prenosi net.hr.

1. Neznanje i ne učenje štednje

Korijen štednje je svjesnost njene dobrobiti, time će se laše izbjeći impulzivna kupnja određenih stvari koje vas hvataju za ruku sa police dućana. Odoljevanje kupnji onih stvari koje vam ne trebaju, ali ih želite jer životni status to zahtjeva, donjet će uštede u vremenima manjih prihoda.

2. Kupnja bez osjećaja zadovoljstva

Osjećaj zadovoljstva koji se javlja prilikom kupnje određenih stvari, biti će još intezivniji i popunjeniji (osjećajem ponosa i mirne savjesti) ako se kupuje planski. Šoping može izazvati i osjećaje krivnje ukoliko kupljena stvar nije bila unutar vašeg budžeta, stoga se preporučuje unaprijed isplanirana kupovina gotovinom.

3. Bezbrižna  potrošnja

Promatranje kako ušteđevina presporo raste sigurno nije uzbudljivo kao kupovina noviteta, no mudrima itekako donosi posljedni smijeh. Posvješćivanje pogubnosti bezbižne potrošnje olašati će njeno samnjenje.

4. Rasipanje novca bez poznavnja vlastitih granica

Trošenje financija bez saznanja s kojim iznosom se raspolaže je brzi i efikasan način da se uvalite u financijske nevolje. Preporučuje se napraviti mjesečni proračun (ne po uzoru na državni) te jasno naznačiti troškove i prihode. Razlika prihoda i troškova može se podijeliti s danima u mjesecu kako bi znali svoje granice i na dnevnoj bazi. Ukoliko je razlika prihoda i troškova u minusu, treba razmotriti moguća smanjenja troškova. Nije nemoguće da se troškovi neće moći smanjiti, a time i ostati veći od prihoda, stoga treba u mjesečni proračun ubacivati i kompontu štednje kada god je to moguće.

5. Sindrom 'pijanog milijardera'

Milijarderi su osobe koje mnogo toga posjeduju, no kad su pijane mogu neracionalno trošiti i mnogo toga potrošiti, a da se otrježnjeni ne nađu u egzitencijalnim problemima. Osobe koje nisu u kategoriji milijardera, ni trijezni ne smiju nekontrolirano trošiti, kako se poslije ne bi našli u dugovima i financijskoj nestabilnosti.(MŠ)

Izvor: www.net.hr

Naslov članka: Pet smrtnih grijeha koji će vam uništiti kućni budžet

Autor: T.J.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox