Baš kad Hrvatska ulazi sve teže do novca iz EU

Europska unija razmatra važne promjene vezane za kohezijske fondove što bi Hrvatsku godišnju moglo stajati 502 milijuna eura, piše Večernji list.

Europska komisija predstavila je novi model kohezijske politike koji će vrijediti od 2014. do 2020. godine. U njemu se predlaže i smanjenje maksimalnog iznosa koji neka zemlja može godišnje uzeti iz fondova.

Prema novom prijedlogu, zemlje članice Unije od 2014. godine iz kohezijskih fondova moći će povući najviše 2,5 svog GNI-a (bruto nacionalnog dohotka).

Hrvatska je u pristupnom ugovoru s EU dogovorila  da godišnje iz kohezijskih fondova maksimalno može povući 3,53 posto svog BDP-a . Ako ovaj prijedlog prođe, i za Hrvatsku će vrijediti granica od 2,5 posto, što znači razliku od oko 502 milijuna eura godišnje. Ovaj prijedlog već je naišao na neodobravanje Mađarske, Litve, Estonije i Latvije koje kažu da se na taj način diskriminiraju manje razvijene zemlje.

Europska komisija predložila je i da se novac iz fondova uzme zemljama čiji javni dug prelazi 60 posto BDP-a, a proračunski deficit im prelazi 3 posto. Podaci Vlade pokazuju da hrvatski dug iznosi oko 50 posto BDP-a, a proračunski deficit je prošle godine iznosio 4,7 posto.

Kriza ima razoran efekt na naše regije i gradove, a EU fondovi imaju ključnu ulogu u oporavku. Pravila o suspenziji financiranja iz fondova EU za zemlje koje krše pravila o javnom dugu i deficitu će samo pogoršati situaciju,  smatra Mercedes Bresso.

 

 

Izvor: Večernji list, 10. listopada 2011.
Foto:  Davor Puklavec/PIXSELL

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox