EU: Sjever se pribojava prezaduženog juga

Cijena dugoročnog zaduživanja talijanske i španjolske države dosegnula je nove opasno visoke razine zbog nastavljenih bojazni da bi se dužnička kriza u eurozoni mogla proširiti na te zemlje, koje su prevelike da bi ih se spašavalo iz postojećeg kriznog fonda eurozone.

 

Cijena zaduživanja Italije na rok od 10 godina dosegnula je 6,227 posto, novu najvišu razinu od uvođenja eura, čime je razlika u prinosima između 10-godišnjih talijanskih obveznica i onih na referentne njemačke obveznice dosegnula rekordnih 3,89 postotnih bodova. U slučaju španjolske države cijena zaduživanja dosegnula je 6,388 posto, pri čemu je razlika u prinosima u odnosu na njemačke porasla na 4,04 postotnih bodova.

Talijanski premijer Silvio Berlusconi planira se tijekom dana obratiti zastupnicima u oba doma talijanskog parlamenta kako bi ih izvijestio o stanju gospodarstva, budući da talijanski predsjednik poziva na uvođenje novih mjera. Ministar gospodarstva Giulio Tremonti trebao bi se sastati s čelnikom eurogrupe Jean-Claude Junckerom. Španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero odgodio je za jedan dan odlazak na godišnji odmor kako bi pratio razvoj prilično sumorne situacije. Najnoviji skok prinosa koje ulagači zahtijevaju da bi držali talijanske i španjolske obveznice približio je cijenu zaduživanja tih dviju zemalja razini od 7 posto koju se smatra neodrživom za troškove servisiranja dugova. Grčka, Irska i Portugal nakon što su prešle tu razinu zatražile su međunarodnu pomoć.

Situacija u eurozoni je vrlo opasna

I kod Španjolske i kod Italije svi su fokusirani na stopu prinosa po državnim obveznicama od 7 posto. Iako smo još pristojno udaljeni od te razine, probije li prinos 6,5 posto, bit će to katalizator za njegov daljnji rast - ocjenjuje strateg pri WestLB Michael Leisteru. Finski premijer Jyrki Katainen danas je aktualnu situaciju u eurozoni ocijenio vrlo opasnom. Prinosi na talijanske i španjolske obveznice dosegnuli su nove rekordne razine. To je veoma alarmantno i zastrašujuće. Cijela Europa je u vrlo opasnoj situaciji - upozorio je Katainen u intervjuu za državnu televizijsku postaju YLE. Ako se stvari pogoršaju, Europska središnja banka vjerojatno je jedina institucija koja može dovoljno brzo reagirati kako bi se spriječilo daljnje pogoršanje situacije. No, dosad se pokazala nesklonom da ponovno pokrene program otkupa obveznica u sklopu kojeg kupuje obveznice na sekundarnom tržištu - kazali su stratezi u Citigroupu. (Hina/mš)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox