HGK o biotoplifikaciji Hrvatske

U Hrvatskoj gospodarskoj komori predstavljen je projekt biotoplifikacije Hrvatske koji predviđa izgradnju 40-tak bioelektrana-toplana (BE-TO) za proizvodnju električne i toplinske energije iz biomase. U vrijeme katastrofe na dalekom istoku, okretanje ekološkim opcijama ima dodatni plus.

BE-TO bi se gradile u ruralnim krajevima Hrvatske koja raspolaže velikim potencijalom biomase (energetskog drva) jer je 47 posto teritorija pokriveno šumama, istaknuo je direktor industrijskog klastera Grupacija Biotoplifikacija Nikola Čupin. Uz BE-TO gradile bi se i toplinske mreže, čime bi se zaposlila domaća drvna, metalna i elektroindustrija koja raspolaže vlastitom tehnologijom za gradnju i opremanje tih postrojenja.

Projekt je u skladu sa strategijom energetskog razvitka Hrvatske i energetskom politikom EU koja će iz svojih strukturnih fondova Hrvatskoj nakon ulaska u Uniju staviti na raspolaganje 1,1 milijardu eura za javne projekte, pa bi dio tih sredstava trebalo iskoristiti i za biotoplifikaciju, rekao je savjetnik za gospodarstvo Predsjednika Republike Boris Cota.

Izgradnja 40-tak malih BE-TO, električne snage jednog megavata i toplinske snage četiri megavata, potaknula bi ruralni i regionalni razvoj, kao i razvoj domaće industrije i tehnologije, te povećala energetsku sigurnost jer bi se električna i toplinska energija proizvodila na mjestu potrošnje iz goriva u vlastitom dvorištu, naglašeno je na predstavljanju.

Ekologija, sigurnost, isplativost...

Nisu zanemarivi ni ekološki efekti jer se time osiguravaju čišći zrak, smanjena emisija CO2, manja potrošnja fosilnih goriva i jeftinije grijanje. U klasteru Grupacija Biotoplifikacija, koji nudi kompletnu uslugu izgradnje biotoplinskog sustava, su TPK-EPO proizvodnja, Institut IGH, Končar - montažni inžinjering, PHB automatizacija, B.E.S.T.PROJEKT, OIKON, TTK Karlovac, Leko-biro iz Slavonskog Broda i Udruga za razvoj Hrvatske. (Hina/mš)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox