Intel gleda u budućnost: Ulaganja do 8 milijardi dolara

Tvrtka Intel Corporation objavila je da će uložiti između šest i osam milijardi dolara u buduće generacije proizvodne tehnologije u svojim američkim pogonima.

Time će se financirati implementacija Intelova 22-nanometarskog proizvodnog procesa nove generacije u nekoliko postojećih američkih pogona te izgradnja nove razvojne tvornice u Oregonu. Novi će projekti omogućiti stvaranje šest do osam tisuća radnih mjesta u građevinskom sektoru te 800 do 1000 stalnih visokotehnoloških radnih mjesta.

Današnje je priopćenje najava sljedeće dionice u trajnom napredovanju Mooreova zakona te dokaz preuzimanja dodatne obveze ulaganja u budućnost Intela u Americi - izjavio je Paul Otellini, Intelov predsjednik i generalni direktor. "Najizravnija posljedica našeg ulaganja od više milijardi dolara bit će stvaranje tisuća radnih mjesta na izgradnji nove tvornice i nadogradnji četiriju postojećih te dobro plaćenih, visokotehnoloških radnih mjesta u proizvodnji koja će se otvoriti nakon toga."

Ove godine svjedočimo važnom razdoblju za industriju proizvodnje osobnih računala – količina osobnih računala koja se isporučuju svakoga dana dostigla je brojku od jednog milijuna. Nadogradnjom tvornica stvorit će se kapaciteti potrebni za daljnji rast tržišta osobnih računala te ostalih računalnih tržišta na kojima je Intel prisutan, npr. tržišta mobilnog i ugrađenog računalstva.

 

10 milijardi tranzistora u sekundi

 

Nova ulaganja ističu Intelovo vodstvo u proizvodnji najnaprednijih poluvodiča na svijetu. Početak istraživanja i razvoja u Intelovoj novoj razvojnoj tvornici u Oregonu, koja će se zvati "D1X", planira se za 2013. godinu. Planira se i nadogradnja ukupno četiriju postojećih tvornica u Arizoni (Fab 12 i Fab 32) i Oregonu (D1C i D1D).

Intel svake sekunde proizvede otprilike deset milijardi tranzistora. Naše tvornice proizvode najnapredniju računalnu tehnologiju na svijetu, a ovim će se ulaganjima omogućiti kapacitet za inovacije kakve dosad nismo mogli ni zamisliti - izjavio je Brian Krzanich, viši potpredsjednik i generalni direktor Intelova odjela Manufacturing and Supply Chain. "Intel i svijet tehnologije čine temelj te nove budućnosti. Usprkos raširenom mišljenju, usredotočivanjem na djelatnosti budućnosti moguće je zadržati dinamično gospodarstvo utemeljeno na proizvodnji i u samom SAD-u." 

Iako Intel otprilike tri četvrtine svojih prihoda generira u inozemstvu, tri četvrtine njegovih mikroprocesora i dalje se proizvodi u SAD-u. Novonajavljeno ulaganje Intelu će omogućiti da zadrži postojeći broj zaposlenih u proizvodnji na tim lokacijama. 

Taj novi kapitalni izdatak nastavlja se na najavu ulaganja u vrhunske nadogradnje proizvodnih procesa u američkim pogonima iz veljače 2009. godine. Te su nadogradnje rezultirale 32-nanometarskom proizvodnom tehnologijom pomoću koje su već proizvedeni računalni čipovi koji se danas koriste u osobnim računalima, poslužiteljima, ugrađenim i mobilnim uređajima diljem svijeta. Početak proizvodnje Intelovih prvih 22-nanometarskih mikroprocesora kodnog naziva "Ivy Bridge" planira se za kraj 2011. godine, a omogućit će postizanje novih razina performansi i energetske učinkovitosti. Daljnjim poboljšanjem tehnologije proizvodnih procesa moguće je integrirati dodatne značajke i funkcije te omogućiti proizvodnju uređaja koji se odlikuju elegantnijim dizajnom, boljim performansama i duljim trajanjem baterije, a stoje manje. (PS/SJ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox