Petir: Stvaraju se zapreke ulagačima u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora

Hrvatski potencijali u obnovljivim izvorima energije su veliki, ali neiskorišteni, iako su ti izvori važni u zaštiti okoliša te su jedan od pokretača hrvatskog gospodarstva, rečeno je na okruglom stolu "Kako ostvariti projekte obnovljivih izvora energije u Republici Hrvatskoj?".

Na skupu, koji je organizirao Zbor novinara za okoliš Hrvatskoga novinarskog društva (HND), predsjednica saborskog odbora za zaštitu okoliša Marijana Petir (HSS) rekla je da su strategijom i propisima jako zakomplicirani procesi pa se ulagačima koji žele ulagati u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora stvaraju različite zapreke. Primjerice, navela je, za izgradnju energane na biomasu potrebno je čak 50 dozvola. Zato je saborski odbor od državnih tijela zatražio da se ti postupci pojednostavne, rekla je, dodavši kako se mora naći način na koji će se pomoći domaćim ulagačima, konzorcijima i tvrtkama te kako joj se - čini da je sretno rješenje kad bi neki domaći ulagač surađivao s lokalnom samoupravom ili državom.

Trenutačno ne postoji jako velika politička volja da obnovljivi izvori energije postanu nov poticaj razvoja Hrvatske - a politička je volja osnovni preduvjet za ostvarenje projekata obnovljivih izvora energije, ustvrdila je saborska zastupnica i potpredsjednica saborskog odbora za zaštitu okoliša Mirela Holy (SDP). Toni Vidan iz Zelene akcije ocijenio je kako - postoji dovoljno izvora za potencijalno financiranje sektora obnovljivih izvora energije pa se sadašnja očita bloklada može objasniti samo nedostatkom političke volje i utjecajem moćnih energetskih monopolista, INA-e i HEP-a, koji nisu pretjerano zainteresirani za veće iskorištavanje obnovljivih izvora energije.

Načelnik odjela za obnovljive izvore i energetsku učinkovitost ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Igor Raguzin ocijenio je da stanje u Hrvatskoj glede obnovljvih izvora energije nije sjajno, ali ni toliko loše. Rekao je da su 2007. uspostavili sustav koji sada pokazuje znatan rast i svi projekti koji su se pripremali ovih godina počet će se provoditi. Sada se uklanjaju mnoge zapreke pa bi se u idućem ciklusu, koji bi trebao početi u ovoj godini, revidirali svi provedbeni propisi i donio nov zakon o obnovljivim izvorima energije kako bi se ostvarili vrlo ambiciozni i obvezni ciljevi udjela obnovljivih izvora energije do 2020. Podsjetio je da je udio obnovljivih izvora u primarnoj energiji oko 12%, a do 2020. treba ga podignuti na 20%. Taj udio uključuje i proizvodnju struje te toplinske i rashladne energije iz obnovljivih izvora te biogoriva i ostalih alternativnih goriva za prijevoznu djelatnost. (Hina/mš)

 

 

 

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox