Valute gube moć, ali zlatu ne slabi vrijednost

Zlato je bilo neaktivno i neatraktivno između 1970. i 2003. godine jer i globalne valute (kao USD, DEM/EUR i JPY) više nisu bile konvertibilne sa zlatom, nestao je tzv. „zlatni standard". Iz tog razloga vlade mnogih zemalja mogle su tiskati novac koliko god su htjele ili trebale.

 

Vlasnici novca, građani i ostali vjerovali su centralnim bankama uvjereni da će njihove valute zadržati svoju vrijednost. Kroz pretjerano tiskanje novca valute postepeno gube svoju kupovnu moć. U vremenima velikih financijskih kriza (danas svjedočimo jednoj od najtežih kriza u povijesti) sve zemlje se sve više okreću zlatu. U slučajevima poput azijske krize 90-ih zlato preuzima ulogu jedine opće priznate valute i postaje jedini oblik prihvaćenog platežnog sredstva.

Značajke zlata u današnjim recesijskim vremenima

1. Zlato je zadržalo vrijednost tijekom zadnjih 700 godina. To je vrlo bitno u trenutku kada valute gube svoju kupovnu moć, a gospodarska aktivnost je oslabljena.

2. Zlato predstavlja i osiguranje od pada vrijednosti dionica i tržišnih indeksa. To čini čak bolje od obveznica jer su države danas kroz svoje obveznice prezadužene.

3. Zlato ima nisku korelacijsku povezanost s većinom vrsta vrijednosnica (obveznica i dionica).

4. Vrijednost zlata stabilnija je i sporije oscilira nego druge grupe plasmana. Investitori ne vole visoku volatilnost u nesigurnim vremenima.

5. Centralne banke polako prihvaćaju vrijednosti zlata; 2009 godina bila je prva godina u posljednjih petnaest kada su iste kupile više zlata nego što su ga prodale.

6. Danas negdje postoji rizik deflacije zbog niskih gospodarskih aktivnosti, ali tiskanje novca dovest će do inflacije u godinama koje dolaze. Zlato je najbolji instrument i u vremenima deflacije i u vremenima inflacije.

7. Ponuda zlata - kao „robe" - smanjuje se iz godine u godinu.

8. Zašto zlato ne može ostati novi mjehurić od sapunice:

- između 1920. i 1980.g. (kraja „zlatnog standarda" dionice zlata predstavljale su 25 % ukupne globalne imovine. Danas one predstavljaju manje od 1% ukupne globalne imovine. Postoji dakle veliki potencijal i mogućnost daljnjeg porasta vrijednosti zlata,

- zlato je još uvijek jeftino ako se prikazuje u usporedbi s naftom,

- zlato je - fer i ispravno - vrednovano u ovom trenutku, u usporedbi sa vrijednosti dioničkih indeksa (gold / S&P 500),

- zlato je - ispravno i fer - vrednovano ako ga usporedimo sa vrijednostima i cijenama američkih nekretnina.

Kome je namijenjen fond Ilirika Gold?

Fond je namijenjen ulagateljima koji optimistično gledaju na budući razvoj, odnosno gospodarski rast tržišta kapitala, koji žele svoju imovinu investirati u dioničke i dužničke vrijednosne papire te druge financijske instrumente vezane uz temu zlata, onima koji žele diverzificirati svoja slobodna sredstava i za to su spremni preuzeti rizik s ciljem da dosegnu viši prinos, koji su svjesni kvalitete i imaju povjerenja u investicijsku politiku društva Ilirika Investments d.o.o. (PS/MJ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox