Tehnike poslovnog odlučivanja

10/10/2012

U prošlom broju otvorili smo temu poslovnog odlučivanja, tog zanimljivog procesa donošenja krucijalnih odluka u svakodnevnom životu i poslovanju. Nastavljamo s temom, a ovog puta pozabavit ćemo se vrstama odluka s kojima se svakodnevno susrećemo.

Vrste odluka

Budući da su društvene, poslovne i sve druge životne situacije, u kojima moramo donijeti jednu ili više odluka, svakodnevne i brojne, svaka nova situacija traži drukčije rješenje, odnosno odluku za sebe, pa se tako razlikuju i odluke koje donosimo.

Za početak, možemo razlikovati programirane i neprogramirane odluke, u koje svrstavamo sve odluke koje se donose unutar organizacije.

Programirane odluke su odluke koje se koriste za rješavanje rutinskih problema i to u situacijama koje se ponavljaju. Neprogramirane odluke primjenjuju se, pak, u situacijama koje nisu redovite i koje se ne ponavljaju. U novim situacijama, koje se javljaju prvi put, koristimo se neprogramiranim odlukama, no ipak primijenjujući iskustvo stečeno ranijim odlukama.

Odluke možemo dijeliti i na rutinske, adaptivne i inovativne. Rutinske odluke mogu se izjednačiti s programiranim odlukama, tj. s odlukama koje se donose po ustaljenim kriterijima odlučivanja. Adaptivne odluke su one koje se više bave problemima nego samim zadatkom. Inovativne odluke znače velike promjene u aktivnostima i usmjerene su na promjenu ciljeva, svrhe i politike organizacije.

S gledišta prirode problema o kojem se odlučuje razlikujemo strukturirane i nestruktuirane odluke. Strukturirane odluke donose se u okviru određene strukture pa su, prema tome, i uvjetovane tom strukturom. Struktuirane odluke su najčešće programirane odluke koje se donose, u pravilu, na nižim razinama menadžmenta. Nestrukturirane odluke donose se u situacijama gdje nema stalnih uloga niti linija komunikacija. Nestruktuirane odluke su najčešće neprogramirane odluke koje se, u pravilu, donose na najvišoj razini managementa.

Tako odluke možemo podijeliti:

- prema cilju koji treba postići, a dijelimo ih još na investicijske, kadrovske, komercijalne, financijske, itd.,

- prema donositelju odluke one mogu biti individualne i kolektivne,

- prema funkcijama u organizaciji, pa mogu biti upravljačke,    organizacijske, izvršne i kontrolne,

- prema načinu donošenja mogu biti programirane, rutinske, inicijativne i istraživačke,

- prema načinu provedbe odluke mogu biti strateške, taktičke, operativne, uopćene, načelne, hitne i uvjetne.

 

 

Cijeli članak pročitaje u novom broju časopisa Poslovni savjetnil broj 90, listopad 2012.
Autor:  prof. dr. sc. Saša Petar

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox