Kompetitivna inteligencija u poslovanju

27/08/2015

Prije 500. godina prije Krista, Sun Tzu, veliki vojni strateg drevne Kine, napisao je traktat “Umijeće ratovanja”. S današnjeg gledišta, većina njegovih pristupa mogla bi se ocijeniti barbarskima, no ipak, njegovi pogledi kao i sama stajališta o strategiji i danas su relevantni, kako za vojne zapovjednike tako i za poslovne poduzetnike. Oni imaju samo jedan cilj: saznati kako pobijediti „neprijatelja“.

Sun Tzuov traktat počiva na psihološkoj premisi koja govori kako je najviši oblik ratovanja napasti samu strategiju s ciljem potčinjenja ili izazivanjem pokoravanja protivnika, ali bez ulaska u boj! Otuda izreka: „Upoznaj neprijatelja, upoznaj samoga sebe, i pobjeda neće biti dvojbena ni u stotinu bitaka. Onaj tko poznaje sebe, ali ne i neprijatelja, pretrpjet će jednak broj poraza i pobjeda. Onaj tko ne poznaje ni sebe ni neprijatelja, doživjet će neuspjeh u svakoj bitki“.

Danas na tržištu postoje razne vojne strategije kako pobijediti neprijatelja (u našem slučaju konkurenciju), koje se koriste u poslovnom svijetu: bočne strategije, strategije okruženja, strategije opsade, frontalni napad, pa čak i guerilla marketinške taktike. Međutim, odabir bilo koje strategije za stjecanjem konkurentske prednosti na tržištu mora biti u skladu sa zakonom i zakonskom legislativom.

Strateško marketinško planiranje

 Iako je primamljivo korištenje tzv. nedopuštenih pravila tržišnog natjecanja te samim time i nepošteno stjecanje konkurentske prednosti, ovakve aktivnosti mogu vas dovesti do zatvora, naškoditi vašem publicitetu u javnosti, gubitku „Goodwill-a“ (vrijednost tvrtke koja se procjenjuje na temelju njezinog ugleda) i gubitku prihoda. Tako dolazimo do sve veće potrebe kompetitivne inteligencije (orig. Competitive Intelligence) u poslovanju. Ona počiva na premisi - kako učiniti cijelu organizaciju konkurentnijom u odnosu na njezine: dioničare, kupce, konkurente, distributere, tehnologiju, makroekonomsku situaciju na tržištu i sl. Drugim riječima, kompetitivna inteligencija je neizostavan alat u strateškom marketinškom planiranju. Također, bitno je napomenuti kako je kompetitivna inteligencija etički i potpuno legalan način prikupljanja podataka, za razliku od industrijske špijunaže koja je u potpunosti nelegalan vid poslovanja. (PS/Z.R.)

Naslov članka: Kompetitivna inteligencija u poslovanju
Autor: mr. Hedda Martina Šola, str. spec. oec

Izvor: Poslovni savjetnik br.83.,str.42-43.


Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox