Amnesty International: Zapadne zemlje i Rusija glavni opskrbljivači oružjem

Velike sile i neke europske zemlje prodavale su oružje represivnim režimima koji su ga rabili za gušenje narodnih prosvjeda, objavio je Amnesty International u novome izvješću i pozvao na donošenje globalnog Sporazuma o kontroli trgovine oružjem koji će štititi ljudska prava.

Vlade SAD-a, Rusije i nekih europskih država koje danas javno podržavaju prosvjede u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku donedavno su te režime opskrbljivale velikim količinama oružja, piše u izvješću "Prodaja oružja Bliskom istoku i sjevernoj Africi: pouke za djelotvoran Sporazum o kontroli prodaje oružja".

To ukazuje na "neučinkovitost postojećih kontrola za izvoz oružja (...) i potrebu za efikasnim globalnim Sporazumom o trgovini oružjem koji bi uključivao zaštitu ljudskih prava", rekla je Helen Hughes, glavna izvjestiteljica za trgovinu oružjem.

Izvješće obuhvaća transfere oružja od 2005., u Bahrein, Egipat, Libiju, Siriju i Jemen, a u svim tim državama ove su godine izbili proturežimski prosvjedi zajedničkog naziva Arapsko proljeće.

Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Francuska, Njemačka, Italija, Rusija, Velika Britanija i SAD glavni su opskrbljivači oružjem navedenih pet zemalja, smatra Amnesty.

Isporučivale su streljivo, vojnu i policijsku opremu korištenu za ubijanje, ozljeđivanje i uhićenje prosvjednika u Tunisu, a "unatoč trajnom i brutalnom suzbijanju prosvjeda, međunarodna zajednica nije zauzela čvrst stav kako bi zaustavila transfer oružja u Jemen".

Embargo na izvoz oružja ( ...) najčešće dolazi prekasno, kad je kriza ljudskih prava već u jeku, upozorila je Hughes.

Režim svrgnutog i ubijenog libijskog vođe Moamera Gadafija oružjem je od 2005., opskrbljivalo deset zemalja, među kojima su Belgija, Francuska, Njemačka, Italija, Rusija, Španjolska i Britanija, navodi se. (Hina/jh)

 

 

 

 

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox