Novo ustavno pravo građana Hrvatske... pravo na stan?

 PRAGMA je javnim skupom promovirala publikaciju "Želim znati: pravo na stan!", koja je nastala kao dio jednogodišnjeg projekta usmjerenog promicanju kvalitetnije i cjelovitije stambene politike u Hrvatskoj.

 

Publikacija obuhvaća iskustva mladih ljudi u podstanarstvu; nudi pregled stanovanja u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji; raspravlja o kvaliteti stanovanja kroz razna istraživanja te na kraju predstavlja pitanja građana koja su tijekom 2010. godine upućena PRAGMI.

Autori publikacije, Stela Fišer, Nedjeljko Marković i Božica Vukmanović - promoviraju pravo na stan kao ljudsko i socijalno pravo te naglašavaju da socijalna prava uključuju niz prava koja predstavljaju pravo na dostojan životni standard - osiguravajući minimalni životni standard osobi u određenom okruženju i vremenu, gdje stan utječe na socijalnu i ekonomsku dobrobit kućanstava.
Autori ističu da stan predstavlja sklonište od vanjskih elemenata, sigurnost i privatnost u odnosu na vanjski svijet, prostor u kojem se odmara, uči i živi te smješta kućanstvo u kontekst nekog specifičnog susjedstva, što može imati utjecaja na dostupnost rođaka, prijatelja, kupovine, zabave, javnih usluga i zapošljavanja.

 

Iskustva iz Europe

 

U kontekstu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, imamo prilike učiti iz iskustava država članica gdje je stanovanje prema načelu supsidijarnosti prvenstveno prepušteno upravo državama članicama. U novije vrijeme, zemlje članice su prepoznale da ulaganja u stanovanje ili za nadzor upravljanja socijalnim najamninama mogu pridonijeti aktivnom građanstvu i participaciji u zajednici te su, kako zemlje s povijesno jakim stambenim politikama, poput Danske i Francuske, tako i zemlje koje razvijaju nov naglasak na stambenu politiku, poput Španjolske, proširile ovlasti u stanovanju na lokalnu zajednicu.

Autori naglašavaju da je udio stambenih troškova u strukturi potrošnje kućanstva sve veći, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku, povećana je stopa rizika od siromaštva stanara (najmoprimaca) ili podstanara i iznosi 20,2%, dok je u općoj populaciji ta stopa 17,6%.

Poticali smo u 2010. godini gradove na osmišljavanje lokalnih stambenih politika i pružali stručnu pomoć podstanarima, a Vladi RH smo predložili promjene Ustava kojima bi se oživotvorilo „pravo na stan“ kao ljudsko pravo. U 2011. „pravo na stan“ postaje zajednička odgovornost građana, donositelja odluka i privatnog sektora - naglasio je Nedjeljko Marković, predsjednik PRAGME te pozvao sve javne i privatne institucije na suradnju u 2011. godini. (PS)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox