Sve što trebate znati o laserskom skidanju dioptrije

Poboljšajte kvalitetu svojeg života laserskom korekcijom vida

Smetaju Vam naočale ili kontaktne leće?

U slobodno vrijeme željeli biste se baviti sportom, svojim hobijima ili jednostavno bolje vidjeti bez korištenja pomagala kao što su naočale ili kontaktne leće?

Poznato je da naočale, pogotovo pri većoj dioptriji, sužavaju vidno polje, a dugotrajno nošenje kontaktnih leća kod nekih osoba može izazvati iritaciju, alergije te upale ili nemogućnost prilagođavanja oka kontaktnoj leći.

Pravo rješenje za Vas je laserska korekcija vidne oštrine!

Što je laserska kirurgija oka i koja metoda se danas u svijetu najviše izvodi?
To je vrsta refraktivne kirurgije kod koje se laserom modelira tkivo rožnice (proziran dio oka koji se nalazi ispred šarenice i zjenice) i na taj način smanjuje  dioptrija.


Lasersko skidanje dioptrije može se uvrstiti u estetske operacije, jer osoba može dobro vidjeti cijeli život i uz upotrebu naočala ili kontaktnih leća.
San je svakog čovjeka imati jasan vid bez korištenja ikakvog pomagala. Zbog toga se danas sve veći broj ljudi odlučuje upravo za lasersku korekciju vida.
Metoda je sigurna i bezbolna, uspješnost samog zahvata je iznad 99%, a moguće komplikacije, koje su u većini slučajeva prolaznog karaktera, ispod su 1%.
Moderne metode skidanja dioptrije uz pomoć excimer lasera na tržištu su preko 20 godina, pa su u tom razdoblju uočene i savladane moguće rane ili kasne komplikacije. Podaci govore da je danas Lasik metodom u svijetu operirano oko 35 milijuna ljudi.

Dvije osnovne metode laserske operacije su PRK i LASIK. Trenutačno se u svijetu pretežno radi LASIK metoda. Studije su pokazale da su nakon LASIK metode pacijenti zadovoljniji nego nakon PRK metode (manja postoperativna bol i brži oporavak vida). Također je dokazano da pacijenti nakon LASIK-a češće postižu 100%-tnu vidnu oštrinu te da su nepravilnosti u zakrivljenosti rožnice manje. Raspon dioptrija koje se mogu operirati LASIK metodom kreće se za kratkovidnost do -10,0, za dalekovidnost do +5,0 dioptrija te za astigmatizam do 4,0 dioptrije.

Koji je najčešći tip operacije i kako se ona odvija?

U svijetu, pa tako i u Poliklinici Bilić Vision, najčešća je LASIK operacija koja je osobito popularna. U svijetu je do sada ovom metodom operirano preko 35 milijuna ljudi. Razlog tome je brz oporavak pacijenta, kao i činjenica da je prilikom laserskog skidanja dioptrije moguće operirati oba oka odjednom. Operacija laserskog skidanja dioptrije je bezbolna i sigurna i uspješnost operacije je preko 99%. Mogućnost komplikacija je minimalna i u pravilu je prolaznog karaktera. U SAD-u je metoda priznata kao rutinska za uklanjanje dioptrije, čak i kod astronauta i pilota.

Tko se može podvrgnuti takvoj operaciji?

Velik broj osoba koje su kratkovidne, dalekovidne ili imaju astigmatizam može se podvrgnuti LASIK operaciji. Osoba koja je kandidat za LASIK operaciju mora imati navršenih 18 godina, imati zdrave oči, odnosno ne smije imati oboljenja mrežnice (stražnji dio oka), ožiljke na rožnici ili neku drugu očnu bolest. Također, osoba koja se odlučila za ovaj operacijski zahvat mora imati realna očekivanja. Radi se uglavnom o osobama koje su nezadovoljne nošenjem naočala, odnosno kontaktnih leća u svakodnevnom životu i radu. Liječnik obavlja procjenu, pregled i konzultaciju s pacijentom te nakon toga odlučuje je li ta osoba dobar kandidat za operaciju.

Tko se ne može podvrgnuti takvoj operaciji?

Bilo koja osoba u koje postoje kontraindikacije za ovakav zahvat. Neke od relativnih kontraindikacija su tanka rožnica, sindrom suhog oka i česte promjene dioptrije u relativno kratkom vremenu. Također, postoje i sustavne bolesti organizma koje mogu utjecati na ishod operacije, a tu spadaju šećerna bolest te neke autoimune bolesti. Među relativne kontraindikacije spadaju trudnoća ili planiranje trudnoće te dojenje.

Među apsolutne kontraindikacije između ostalog spadaju keratokonus (bolest rožnice), katarakta (siva mrena) i dob ispod 18 godina.

Važno je naglasiti da se laserom ne može poboljšati vid na oku, već se samo uklanja dioptrija, odnosno potreba za nošenjem naočala ili kontaktnih leća. Ukoliko postoji slabovidnost, ona ostaje i nakon primjene lasera.

Je li zahvat bolan?

Zahvat je u potpunosti bezbolan te se izvodi u lokalnoj anesteziji, kapanjem očnih kapi. Nakon LASIK-a pacijent može tijekom 1 do 2 dana imati blagi osjećaj nelagode, kao da je trepavica upala u oko.

Koliko je razdoblje oporavka?

Razdoblje oporavka razlikuje se od pacijenta do pacijenta. U većini slučajeva poboljšanje slijedi odmah nakon zahvata prilikom odlaska kući. Blago zamućenje vida moguće je zbog kapanja kapi za oči. Nakon zahvata, 4 od 5 pacijenata prolazi na vozačkom ispitu bez naočala.

Jesu li poslije tretmana potrebne naočale za čitanje?

Cilj refraktivne kirurgije je gledanje bez naočala i/ili kontaktnih leća, no pacijenti nakon LASIK-a mogu koristiti naočale za daleko ili blizu ukoliko žele savršen vid na daljinu ili blizinu. Određeni broj pacijenata koristi malu dioptriju za noćnu vožnju.

Kada operirana osoba može početi raditi i baviti se sportom?

Većina pacijenata može se vratiti na posao puno radno vrijeme već prvi dan nakon operacije. Ukoliko je osoba u mogućnosti, preporuča se da uzme nekoliko dana odmora.

Bavljenje nekontaktnim sportom može se nastaviti čim se osoba osjeća spremnom. Osobe koje se bave sportom s reketima ili nekim grubim kontaktnim sportom, moraju zaštititi oči ukoliko postoji mogućnost udarca u oko.

Kada operirana osoba može početi voziti?

Osoba ne bi smjela voziti cijeli dan nakon operacije. Postoje individualne varijacije o točnom početku vožnje automobila. U svakom slučaju, operirana osoba može početi s vožnjom čim primjeti da je vidna oštrina takva da dopušta sigurnu vožnju.

Koje su komplikacije korekcije vida laserom?

Literatura govori da se srednja učestalost komplikacija kreće ispod 1%, što ovisi o kvaliteti lasera i opreme, refrakcijskoj greški i operateru. Potrebno je naglasiti da su neke komplikacije češće (suho oko, zablješćivanje, povratak dijela dioptrije), a neke pak izuzetno rijetke (ablacija mrežnice, infekcija). Da bi se smanjila učestalost komplikacija, potreban je pažljiv odabir pacijenata, iscrpna anamneza i temeljit prijeoperacijski pregled. Važno je također naglasiti da ukoliko dođe do komplikacija, za svaku od njih postoji mogućnost uspješnog rješavanja. Realistična očekivanja od velike su važnosti za uspješnost zahvata.

dr. sc. Nadežda Bilić, specijalist oftalmolog

Poliklinika Bilić Vision

www.bilicvision.hr

(promo)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox