Istraživanje: Hrvatski poslovnjaci na radnom mjestu puše pet i pol sati mjesečno

Online istraživanje časopis Poslovni savjetnik proveo je u suradnji sa konzultantskom tvrtkom Proago, a u želji da saznamo što o pušenju kažu hrvatski poslovni ljudi, te na koji način pušenje utječe na njihov život i posao kojeg rade. U nastavku donosimo najzanimljivije rezultate i komentare.

Online istraživanje provedeno je od 2. do 13. ožujka 2008., na uzorku od 352 ispitanika -poslovnih ljudi, a pred vama su neki od rezultata ankete.

Štetnost pušenja
Pušenje je glavni izbježivi čimbenik rizika po zdravlje. Ono povećava rizik za tridesetak bolesti, prvenstveno pojedina vrste raka, od kojih je najučestaliji rak bronha i pluća, zatim bolesti srca i krvnih žila, te kroničnu opstruktivnu bolest pluća. Procjene Svjetske zdravstvene organizacije ističu da je u muškaraca uz pušenje vezano 20 do 25% smrti od bolesti srca i krvnih žila, 90 do 95% smrtnosti od raka bronha i pluća i 45 do 50% smrtnosti od ostalih malignih neoplazmi. Za muškarce i žene ukupno procjenjuje se, da je oko 15% smrti od bolesti srca i krvnih žila i 30% smrti od malignih neoplazmi vezano uz pušenje.

"Prevlast“ nepušača
Prije svega smo hrvatske poslovne ljude upitali jesu li ili nisu pušači, te ih se 63% izjasnilo da nisu, a 37% ih se deklariralo kao pušače. Ostatak istraživanja uglavnom smo bazirali upravo na toj skupini pušača pokušavajući saznati njihove pušačke navike.

Duga pušačka prošlost
Većina ispitanih pušača ima dugi pušački "staž“, čak 33% ih puši više od 20 godina, a isto toliko ispitanika puši između 10 i 20 godina., dok njih 28% od 5 do 10 godina, 5% između jedne i dvije godine, a "friških“ pušača koji su s konzumacijom cigareta počeli unatrag godine dana je svega 1%.

U prosjeku jedna kutija dnevno
Na pitanje koliko dnevno puše, većina ispitanika pušača (40%) je odgovorilo do jedne kutije. Nešto manji postotak, 34% dnevno popuši tek nekoliko cigareta, no zabrinjava poprilično visoki postotak – 23% - onih koji na dan popuše između jedne i dvije kutije, te 3% ispitanika kojima ni dvije kutije dnevno nisu dovoljne da bi zadovoljili svoje pušačke potrebe.

Hrvatske tvrtke imaju prostor za pušenje
Od naših smo ispitanika pokušali dobiti informacije o "pušačkoj situaciji“ na njihovu radnom mjestu. U tvrtki u kojoj rade 18% zaposlenih uopće ne smije pušiti, dok 24% smije, a zadovoljavajući je postotak od 58% onih koji smiju pušiti samo u prostoru određenom za pušenje, što znači da se većina tvrtki pridržava aktualnog zakona.
Tijekom radnog vremena nikad ne puši 13% poslovnih ljudi, 20% njih puši ponekad, a većina od 67% puši za vrijeme radnog dana.
Radno vrijeme 34% ispitanika prekida pušačkim pauzama koje traju do 15 minuta, što mjesečno iznosi pet i pol sati, od 15 minuta do pola sata za pušenje uzima 24%, 11% više od pola sata. 6% puši više od jedan sat na radnom mjestu. 14% je onih koji tokom radnog vremena uopće ne puše.

Hrvatske tvrtke još nisu pripremljene na najavljeni zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima
Najavljeni zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima, što naravno podrazumijeva i tvrtke u kojima su zaposleni, 13% ispitanika dočekat će uz odluku da prestanu pušiti. Upornih 38% svoju pušačku naviku ne namjeravaju prekidati ni zbog nove zakonske odredbe, dok 49% njih još ne zna hoće li s primjenom zakona napustiti svoju dosadašnju ovisnost.
Osim toga, zanimalo nas je pripremaju li se tvrtke u kojima rade na novi Zakon, pa je 26% ispitanika odgovorilo pozitivno, 29% negativno, a 45% ne zna postoje li u tom pogledu ikakve pripreme na njihovu radnu mjestu.

Sankcijske mjere protiv pušača
Prema odgovorima 15% ispitanika pušača tvrtka u kojoj su zaposleni će problem zabrane pušenje riješiti sankcijama (isti odgovor dalo je 22% nepušača), 3% pušača odnosno 2% nepušača smatra da će se protiv toga njihove tvrtke boriti novčanim poticajima i nagradama za radnike koji prestanu pušiti, 9% pušača i 11% nepušača očekuje postavljanje specijalne kabine za pušenje, za nešto drugo se opredijelilo 13% pušača i 17% nepušača dok 63% pušača i 52% nepušača ne zna kako će se njihova tvrtka uhvatiti u koštac sa nadolazećom odredbom. Na ovo pitanje ispitanicima smo dali mogućnost više odgovora.

Najbitnija samokontrola
Čak 59% ispitanih pušača pokušalo je prestati pušiti, a 41% njih nikada nije pokušalo okončati svoju naviku. Čak 85% ispitanih smatra da je za prestanak pušenja najbitnija samokontrola i dobra volja, ostatak je uglavnom u istim postocima podijeljen na ostale metode: 4% smatra da su najprikladnije alternativne, isti postotak odlučio se za flastere i žvakaće gume, 3% najefikasnijima smatra lijekove protiv pušenja ili nešto drugo, a tek neznatnih 1% odlučilo se za odlazak psihijatru.

Pitali smo hrvatske managere…
...s kojim se zdravstvenim teškoćama suočavate zbog pušenja

• Otežano disanje, bolovi u plućima, glavobolje, zadihanost nakon napora, „šlajm“.
• Učestale upale pluća, bronhitis.
• Povremeni jutarnji kašalj koji pripisujem cigaretama.
• Za sada samo glavobolja.
• Kašalj i crvenilo očiju.
• Visok krvni tlak, problemi s glasnicama.
• Ne pušim, ali me uvijek boli glava kada sam u društvu pušača koji puše. Smatram pušače izrazito egoističnim osobama i jedva čekam da Zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima stupi na snagu.

• Imala sam velikih poteškoća te je bilo potrebno birati život ili smrt. Duhan sam ostavila nakon što je na snimci kod pulmologa tri puta pisalo HITNO! HITNO! HITNO!
• Promuklost.
• Smanjeni kapacitet pluća, suhoća i grebanje u grlu zbog pasivnog pušenja.
• Nemam zdravstvenih problema. Čak, spirometrijski nalaz bio bolji od kompariranih nepušača.
• Pečenje sluznice oka, nosa i grla, suhoća kože lice, kašalj, težina u plućima, nedostatak kisika, napetost, glavobolja.
• Nemam problema osim sa pušačima zbog kojih mi prisjedne svaki izlazak u kafić, diskoteku, restoran ili neko drugo javno mjesto.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox