10 točaka SDP-ove socijalne reforme

Potpredsjednica SDP-a Milanka Opačić za Globus je otkrila najvažnije točke socijalne reforme, koja će ako SDP dođe na vlast postati zakonska rješenja čime bi drastično mogao promijeniti cijeli sustav.

Temelj naše socijalne politike bit će zapošljavanje jer je to najbolja mjera za izlazak iz siromaštva i socijalne isključenosti. Što se više ljudi vrati u svijet rada, to će socijalna politika biti uspješnija, rekla je Opačić.

Podaci kažu kako je više od 40 posto svih korisnika programa socijalne pomoći radno sposobno. Unatoč tome, oko 80 posto korisnika socijalnu pomoć prima duže od godinu dana, dok oko 30 posto prima pomoć duže od pet godina.

Opačić je rekla kako neće dirati doplatak za djecu ni porodiljne naknade, ali da ih neće ni smanjivati, no zato je moguće očekivati promjene u drugim područjima, rekla je Opačić na predstavljaju 10 točaka preokreta.

Decentralizacija socijalne skrbi

Općinama i gradovima treba prepustiti dio poslova koji sada obavljaju državni centri za socijalnu skrb jer lokalna zajednica može najbolje prepoznati potrebe svojih građana.

Pretvaranje komunalne naknade u porez za socijalu

Za financiranje decentraliziranih poslova socijalne skrbi, općinama i gradovima treba osigurati novac, a to bi se moglo tako da se komunalna naknada zamijenit porezom na imovinu.

Uvođenje socijalnih iskaznica

Nakon informatizacije sustava, socijalna iskaznica bi sadržavala sve podatke o korisniku socijalne skrbi na osnovu čega bi se utvrdila i njegova prava

Uvođenje registra posvajatelja i udomitelja

Registar bi služio kao baza podataka svih potencijalnih udomitelja. Svaki centar za socijalnu skrb imao bi uvid u registar kako bi mogao odabrati posvojitelje koji nabolje odgovaraju djetetu.

Uvođenje „vouchera“ za invalidne osobe

Osoba s invaliditetom dobila bi „voucher „ na kojemu bi bio iznos novca koji mu zakonski pripada, s time da bi korisnik sam mogao odlučiti na što će potrošiti pripadajući mu novac, što dosada nije bio slučaj.

Osnivanje centara za zlostavljanu djecu

Trenutačno postoji samo jedan takav centar u Zagrebu (Poliklinika za zaštitu djece), a nužno je osnovati barem još dva, jedan u Dalmaciji, jedan u Slavoniji.

Uvođenje servisa dadilja za brigu o djeci

Dadilje bi prošle edukaciju i dobile licencu  za taj posao, a roditelji bi dobili stručnu i provjerenu osobu.

Uvođenje servisa gerontodomaćica za stare i nemoćne

Radi se o projektu servisa za starije građane, a potaklo bi se i zapošljavanje žena koje teško pronalaze posao

Gradnja hospicija

Socijalno-zdravstvene ustanove koje bi brinule o teško bolesnim osobama o kojima se obitelji više ne mogu brinuti

Modernizacija centara za socijalnu skrb

Ustanove socijalne skrbi treba kvalitetnije opremiti, osigurati kontinuiranu edukaciju socijalnih radnika, a treba uvesti i odgovornost za socijalne radnike koji ne pružaju adekvatnu pomoć. (jk)

 

 

Izvor: Globus, broj 1063, 22. trvnja 2011.
Foto: Goran Jakus/PIXSELL

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox