Fini zadovoljan što svi esuli mogu podnositi zahtjev za povrat imovine

Predsjednik Donjeg doma talijanskog parlamenta Gianfranco Fini izjavio je u Zagrebu da je zadovoljan rješenjem po kojem će esuli, bez obzira na državljanstvo, moći zatražiti povrat svoje imovine u Hrvatskoj oduzete nakon Drugoga svjetskog rata.

Fini se sastao s predsjednikom Hrvatskog sabora Lukom Bebićem koji je nakon sastanka, na upit talijanskog novinara, rekao kako je hrvatski Vrhovni sud potvrdio da postupak za povrat imovine mogu podnijeti svi koji nisi obeštećeni nekim ranijim sporazumom, bez obzira jesu li državljani Hrvatske ili neke druge zemlje.

Posebno bih istaknuo važnost ove posljednje rečenice...bez obzira na državljanstvo. Važno je da nema razlike i diskriminacije između građana Hrvatske i EU-a - rekao je Fini novinarima.

Pitanje esula, Talijana koji su napustili Hrvatsku tijekom i nakon Drugog svjetskog rata, dugogodišnje je neriješeno pitanje između dvije susjedne zemlje koje su Fini i Bebić ocijenili bliskima i s mnogo zajedničkih točaka.

Šef talijanskog parlamenta istaknuo je da je zajednička povijest talijanskog i hrvatskog naroda ponekad bila bolna i tragična, ali da danas postoji zajednička perspektiva.

Ta je perspektiva zajednička našim političarima i potvrđena sastankom u Trstu hrvatskog, talijanskog i slovenskog predsjednika - rekao je Fini misleći na susret predsjednika Giorgia Napolitana, Ive Josipovića i Danila Tuerka koji su u srpnju u Trstu položili vijenac na "Spomenik egzodusu" koji simbolizira masovno iseljenje Talijana iz Istre, Rijeke i Dalmacije.

Istaknuo je da Italija želi da Hrvatska što prije uđe u Europsku uniju, a Bebić mu je zahvalio što se za to zauzimao još kao talijanski ministar vanjskih poslova u vrijeme otvaranja pristupnih pregovora.

Taj dugi proces ujedinjenja Europe neće se završiti dok cijeli Balkan ne uđe u EU. Prva zemlja koja je uložila najveći trud je Hrvatska - rekao je Fini.

Govoreći o položaju talijanske nacionalne manjine u Hrvatskoj, on je istaknuo da su posljednjim izmjenama hrvatskog Ustava uklonjeni "neki negativni elementi" i pozitivnim ocijenio što je i malobrojnijim manjinama omogućeno dvostruko pravo glasa. Italija će se potruditi da se to uzme u obzir kada je riječ o poglavlju 23. - poručio je Fini.

Pregovaračko poglavlje 23. odnosi se na pravosuđe i temeljna prava i jedno je od najvažnijih za završetak pristupnih pregovora između Zagreba i Bruxellesa. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox