Kako napisati dobro priopćenje za medije

Pisanje priopćenja za medije svakodnevica je gotovo svake kompanije. To je uglavnom posao odjela za odnose s javnošću, no često se tim poslom bave marketingaši, administrativni djelatnici, ma tko god… naročito ako se radi o manjoj tvrtki koja niti nema PR odjel. Neozbiljno pristupanje pisanju priopćenja često urodi lošim tekstovima koje novinari neće objaviti.

 

Prvo pravilo pisanja priopćenja jest: ponudite medijima točno onakav tekst kakav biste htjeli vidjeti objavljen. Drugim riječima, želite li da se nešto objavi, nemojte im zadavati dodatnog posla, potrebu intervencije i sl.
Naravno, prije nego nastavimo s tekstom važno je napomenuti da se ovdje ne radi o manipulaciji informacijama, laganju ili skrivanju istine, već o svakodnevnim priopćenjima kojima komunicirate uspjehe svoje firme, nove investicije, proizvode i usluge ili pak najavljujete neko događanje.

1. KISS nećemo sad pametovati i nabacivati se stručnim frazama tipa „keep it short and simple“, ali činjenica je da priopćenje ne bi trebalo biti duže od jedne do jedne i pol stranice papira A4 formata. Medijima ponudite informacije koje im trebaju (tko, što, gdje, kada, kako i zašto) te eventualno nekakav kratak „background“. Izostavite suvišne rečenice, ponavljanja ili pak predugačke izjave osoba koje se spominju u tekstu. Ovo poglavito vrijedi za internetske medije, jer je web portal drugačija vrsta medija i automatski zahtjeva kraće tekstove od tiska.

2. Fotografije – svaka ozbiljna firma uz priopćenje će obavezno poslati i fotografije. Ako se radi o eventu koji se održao, pošaljite slike s događanja. Ako imate sugovornike koji se spominju, pošaljite njihove fotografije, a ako već ne znate koju sliku poslati, pošaljite sliku logotipa tvrtke ili sjedišta zgrade. To će uvijek dobro doći.

3. Hrvatski jezik – mnoge strane firme koje posluju u Hrvatskoj pošalju priopćenja na engleskom, njemačkom ili nekom drugom jeziku. Nije to problem, svi novinari znaju jezike, no prevađanje priopćenja s nekog stranog jezika ipak zahtjeva određeno vrijeme, kao i njegovo smisleno oblikovanje u tekst na hrvatskom jeziku. Većina redakcija je prezaposlena da bi to radila, a na kraju krajeva i zašto bi?  Vama je ta objava ipak važnija nego njima.

4. Pismenost – potrudite se da priopćenja koja šaljete budu gramatički i pravopisno točna, bez tipfelera i sličnoga. Ipak je riječ o tekstu kojim predstavljate svoju kompaniju i svoje poslovanje, a nestručno i nepismeno napisano priopćenje vama sigurno ne ide na čast.

5. Word - blažen bio program Word. Tekstovi pisani u Word-u najlakše se kopiraju i ubacuju u medij, imaju i "spell check" opciju te sve moguće internacionalne znakove. Prema tome zaboravite slanje priopćenja u PDF-u, jpg-u i ostalim formatima ako želite da vam tekst bude objavljen.

6. Poštovanje – poštujte medije kojima se obraćate. Poštujte njihovo vrijeme, njihov rad, intelekt ljudi koji u njima rade i sukladno tome, šaljite im i takva priopćenja.  Neka vide da ste se potrudili oko tog teksta, da ste mislili i na njih koji to objavljuju. I to ne samo zbog njih, pa na kraju krajeva vama bi vaš posao trebao nešto predstavljati.

7. Zahvala – premda ovo nije česta praksa u tvrtkama, a nije ni nužno ako se radi o servisnoj informaciji ili informaciji koja je zaista interesantna svim medijima za objavu, ponekad bi to bilo dobro zbog održavanja dobrih odnosa s medijima. To bi uglavnom bilo korisno manjim tvrtkama ili pak u slučaju objave sadržaja koji nije bio od vitalne važnosti mediju, ali ga je ipak objavio.

 

Samo imajte na umu dvije stvari: svojim priopćenjima predstavljate svoju tvrtku te „ruka ruku mije“. I ne očekujte da će vam zbog dobrog priopćenja netko automatski objaviti vijest, ali to je jednostavno pravilo dobrog poslovanja, dobra priopćenja šaljete prvenstveno zbog održavanja svoje kvalitete i dobrog imidža.

 

Autor: Maja Jurković

 

 

, , , , , ,

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox