(Ne)zadovoljni poslom?

Počeo je još jedan radni tjedan, s mukom se probijate kroz jutarnju gužvu i mislite samo na to kako jedva čekate kraj radnog dana i odlazak kući.  Kad se sjetite posla, zapne vam knedla u grlu ili osjetite grč u želucu? Zvuči poznato?

Istraživanje Nacionalnog indeksa sreće magazina Banke, Hendala i Allianza pokazuje kako su najmanje zadovoljni Hrvati između 45 do 54 godine i oni srednjoškolskog obrazovanja. Muškarci su zadovoljniji poslom općenito ali i radnom okolinom od žena, pokazalo je istraživanje.

Isto tako, čak 60 posto ispitanih smatra kako nema mogućnost odlučivanja i utjecanja na posao koji rade, što je jedan od bitnih faktora za zadovoljstvo poslom. Prema istom istraživanju Hrvati su najzadovoljniji socijalnim aspektom posla, a najmanje su zadovoljni pravednošću plaće, točnije samo njih 39,9 posto smatra kako su plaćeni sukladno zaslugama na poslu. Odnosno većina zaposlenika smatra kako nije pravedno plaćena, što je zanimljiv podatak ako uzmemo u obzir da percepcija pravednosti plaće značajno utječe na osjećaj zadovoljstva kod zaposlenika.

Pa, što nas čini sretnim na poslu, odnosno koliko nam treba do sreće? Osjećaj zadovoljstva i sreće na poslu je nešto što svaki pojedinac definira drugačije. Primjerice, ambicioznije osoba posvećena karijeri bit će zadovoljna poslom koji nudi velike mogućnosti napredovanja makar to značilo brojne prekovremene sate i radne vikende. S druge strane,  ako su osobi djeca i obitelj na prvome mjestu, bit će zadovoljna poslom s urednim radnim vremenom od 9 do 5, sa što manje prekovremenih sati i projekata za posao koje treba dovršiti ili pripremiti kod kuće.

Mnogi će reći kako je za zadovoljstvo poslom najvažnija plaća. Ona svakako je veliki faktor kada govorimo o sreći na radnom mjestu, ali nije presudan.

Uz plaću važna je radna okolina i atmosfera, odnosno odnos koji imate s kolegama i ozračje kakvo vlada na radnome mjestu. Radite li s kolegama kao tim, možete li računati da će vam kolege priskočiti u pomoć kada je to potrebno i obratno ili ste suočeni s tračanjem i zlobnim komentarima?

Ako zaposlenici imaju osjećaj kako nadređeni cijene njihov trud cijeni te da svojim radom doprinose tvrtki, zaposlenici su zadovoljniji, a time i produktivniji.Važan faktor koji pridonosi zadovoljstvu je intrizičan osjećaj da smo na poslu koji odgovara našim vrijednostima i koji nam dopušta da se razvijamo, ne samo profesionalno već i na osobnom planu.

Većinu vremena provodimo radeći pa kako se zbog nagomilanog stresa i negativnih emocija ne bi smirivali Normabelima, važno je poraditi na zadovoljstvu poslom, a za to su možda dovoljne male stvari.

Ako uzroci vašeg nezadovoljstva izviru iz osjećaja da niste dovoljno cijenjeni ili kako se vaš trud ne primjećuje, promijenite perspektivu i zapitajte se jeste li učini sve što možete da primijete vaš trud i zasluge i djelujte u skladu s tim.

Ako je izvor nezadovoljstva radna okolina razgovarajte s kolegama i nadređenima i zauzmite se za sebe. Nijedan posao nije vrijedan maltretiranja.  Razmišljajte pozitivno i u svaki dan u svome poslu pokušaje pronaći nešto što vam se sviđa. Klonite se suradnika koji neprestanim prigovaranjem i žaljenjem pridonose lošoj radnoj atmosferi i moralu.

Kako bi se osjećali dobro na radnom mjestu, važno je i kako provodite vrijeme izvan posla. U slobodno vrijeme okružite se obitelji i prijatelji i posvetite stvarima koje volite kako bi se lakše nosili sa stresom i radnim izazovima.

 

Autor: Jasmina Kolić

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox